Okula gidiyordum birden yol çöktü

Okula gidiyordum birden yol çöktü
Okula gidiyordum birden yol çöktü

Dün sabah 09.00 da yolun ODTÜ nün A4 kapısının önünden geçen bölümünde göçük oldu.

Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

Kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan ODTÜ yolu inşaatında dün bir facianın eşiğinden dönüldü. İş makineleri çalışırken okulun A4 kapısına giden asfalt yol çöktü. Bu sırada oradan geçmekte olan Tacikistan uyruklu Aziz Makhmudov isimli öğrenci çukura düştü. Öğrenci çukurdan kendi imkânlarıyla çıkarken patlayan su borusu yol güzergâhını adeta bir dereye dönüştürdü.
Dün sabah saat 09.00 sıralarında Anadolu Bulvarı’nı Konya Yolu’na bağlayan ve gece baskınıyla 3 bin ağacın sökülerek çalışmalarına başlanan bağlantı yolunda göçük meydana geldi. Göçen yolla birlikte Elektrik Elektronik Bölümü son sınıf öğrencisi Makhmudov, açılan çukura düştü. Makhmudov başına gelenleri şöyle anlattı: “Arkadaşımın evinden çıkmış okula gidiyordum. Yol kenarında güvenlik şeridi vardı ve o şeritten yarım metre kadar uzaktaydım. Kulağımda kulaklık yoktu, herhangi birinin uyarısı, bağırması olsaydı duyardım. Kapıya 200 metre kala aniden toprak kayması oldu. Yolun parçasıyla birlikte aşağı düştüm. Şoktan bağırdım birkaç kez. En dibe kadar düşmedim, 2 metre kadar düştüm. Aşağıya baktığımda şiddetli bir su fışkırıyordu, su borusu patlamış. Göçüğü görünce çalışmakta olan iş makineleri geri çekildi. Kendi imkânlarımla yukarı tırmandım.”
Kendi imkânlarıyla yara almadan göçükten kurtulan Makhmudov diğer öğrencilerin yardımıyla okuluna götürüldü. O yoldan ODTÜ’nün ring araçlarının ve otomobillerinin geçtiğini söyleyen Makhmudov, “Benim yerime bir otobüs geçerken olsaydı kurtulamazdı. İlk anda olayın şokunu üzerimden atamadım. Soru soranlara düzgün cevap veremiyordum” dedi. Konuyla ilgili rektörlüğe şikâyette bulunan Makhmdov şunları söyledi: “Belediyeye açılan davalardan herhangi bir sonuca ulaşılamadığı için dava açmanın ya da şikâyetçi olmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Üstelik yabancı uyruklu olduğumdan karşılaşacağım prosedürlerle uğraşmak istemiyorum.”