Okula ilk adım zordur

Yeni eğitim-öğretim döneminde 1 milyonu aşkın çocuk okulla tanıştı. Anne-babalarından ilk defa ayrılan minik öğrencilerin okula alışmalarında güçlük çekebileceğini ifade eden uzmanlar...
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Yeni eğitim-öğretim döneminde 1 milyonu aşkın çocuk okulla tanıştı. Anne-babalarından ilk defa ayrılan minik öğrencilerin okula alışmalarında güçlük çekebileceğini ifade eden uzmanlar, bu süre iki-üç haftayı aşarsa profesyonel yardım alınmasını tavsiye ediyor.
İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ümran Korkmazlar, okula başlamanın çocuğun gelişiminde önemli bir aşama olduğunu belirterek, bu uyum döneminin iki-üç hafta sürebileceğinin ifade etti ve şunları söyledi: "Eğer çocuk yaşından beklenen bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal olgunluğa erişmişse önemli sorunlar yaşanmaz. Bunun için çocuğun kendi yaşına uygun öğrenme, anlama, kavrama düzeyine, ayrıca ana-babadan kopup okula uyacak
kadar da ruhsal olgunluk düzeyine erişmiş olması gerekir. Ruhsal yönden evden kopabilme olgunluğu gösteremeyen çocukların okula uyumları kolay olmaz."
Belirtiler: Karın ağrısı, bulantı
Korkmazlar, yeterli sosyal etkileşim deneyimi olmamış, ana-babaya aşırı bağımlı yetiştirilmiş çocukların okula uyum sürecinde zorlanabileceklerini belirterek,
"Çocuğun gereksinimi sevgi, güven ve destektir. Okul ortamında çocuk bunları bulursa her şeye rağmen uzman desteğine gerek kalmadan okuluna alışabilir" dedi.
Çocuk okula gitmek istemez, okul saatlerinde karın ağrısı, mide bulantısı gibi belirtiler gösterirse bunun 'okul fobisi' olduğunu söyleyen Korkmazlar, bu durumda yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Ortamın ve öğretmenin güven vermesiyle, ebeveynin tutarlı, kararlı ve sevgi dolu yaklaşımıyla bu sorun aşılabilir. Sorunun çözülemediği durumlarda bir uzmanla işbirliği yapılması gerekir."
Psikolog Füsun Ataç da velilerin çocuklarını okula hazırlamalarının önemine değinerek,
"Veliler, çocuklarını okula hazırlarken, kendi sorumluluklarını bilecek ve ruhsal dengelerini koruyacak bir eğitim veriyorsa, bu işi başarmışlar anlamına geliyor" dedi. Ataç, şunları söyledi: "Çocuğunuz okula başlamadan onu karşınıza alıp öğretmenlik taslamayın. Zorla bir şeyler öğretmeye kalkışmayın. Bu, çocuğu okuldan soğutabilir. Çocuklar, toplamayı, çıkarmayı, okumayı, yazmayı sınıfta arkadaşlarıyla birlikte öğretmenlerinden öğrenmelidir."
Okul öncesi eğitim faydalı
Her çocuğun ilköğretimden önce bir yıl yuva ya da benzeri bir hazırlık sınıfına gitmesinin önemli olduğunu vurgulayan Ataç, "Avrupa ilköğretim sisteminde birinci sınıfın yükünü hafifletmek için yine hazırlık sınıfından yararlanılarak çocuklara okuma alıştırmaları yapılmaktadır. Böylece geri kalabilecek gibi görünen alt kültür çevresinden gelen çocukları üst sosyo-kültür çevre çocuklarının düzgün konuşma ve okuma düzeyine çıkarmak amaçlanmaktadır" diye konuştu.