Okula kayıt haziranda

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ilköğretime başlayacak öğrencilerin kayıtlarının haziran ayında yapılacağını açıkladı. Bakan, kararın gerekçesini de öğretmen atamalarının yaz aylarında kayıtlara göre daha sağlıklı şekillendirilebilmesi olarak açıkladı.

AMASYA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ilköğretime başlayacak öğrencilerin kayıtlarının haziran ayında yapılacağını açıkladı. Bakan, kararın gerekçesini de öğretmen atamalarının yaz aylarında kayıtlara göre daha sağlıklı şekillendirilebilmesi olarak açıkladı.
Çeşitli inceleme ve temel atma törenleri için dün Amasya'da bulunan Bakan Hüseyin Çelik, Vali Erhan Tanju, ve Belediye Başkanı İsmet Özarslan'ı makamlarında ziyaret etti. "Burada bütün Türkiye'yi ilgilendiren bir açıklamayı yapacağım" diyen Bakan Çelik, sözlerine şöyle devam etti:
"2005-2006 öğretim yılı için ilköğretim kayıtlarını ilk defa haziran ayında yapacağız. Eylül, ağustos aylarında öğrenci kayıtları yapılmayacak. İlk defa ilköğretim birinci sınıfına kayıt olacak öğrenciler, içinde bulunduğumuz yarıyıl devam ederken kayıtlar yapılacak."
Bakan, sözlerini kararının gerekçesini açıklayarak sürdürdü:
"Bunun sebebi şudur: Biz haziran ayında ilkokula kayıt olacak öğrencileri kaydederken önümüzdeki öğretim yılında ne kadar dersliğe ihtiyacımız olduğunu göreceğiz. O ilde, ilçede veya köyde ne kadar öğretmene ihtiyacımız olduğunu çok net olarak göreceğiz. Ülkemizdeki göç olgusu çok hareketlilik arz etmektedir. Büyük şehirlerde, metropollerde bu çok daha net görülüyor. Böyle olunca da özellikle kayıtlar aksıyor. Bu durum öğretmen atamalarında da kargaşaya neden oluyor. Haziran ayında kayıtlar yapıldıktan sonra ağustos ayındaki öğretmen atamalarını yapacağız. Planlamayı da ona göre gerçekleştireceğiz."
'Hükümlü değil, öğrenci'
Çelik'in temasları sırasında öğrenci affı da gündeme geldi. Bakan, af konusunda, "Yetki ve irade TBMM'ye aittir. Biz hangi öğrencinin başarılı olacağına ya da olmayacağına karar vermiyoruz. Biz bu öğrencilerimize bir şans daha veriyoruz. Türk Ceza Yasası gereği hüküm giymiş insanlarla, öğrenci affını birbirine karıştırmamak gerekir. Biz bunları kanunla mezun etmiyoruz" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7383907383900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.