Okulda Alevilik sorgulaması' için suç duyurusu

Okulda Alevilik sorgulaması' için suç duyurusu
Okulda Alevilik sorgulaması' için suç duyurusu
Öğretmen Suat Özcan, görev yaptığı okulda yürütülen bir soruşturma için okula gelen MEB denetçilerinin 'Alevi misiniz? sorusunu yargıya taşıdı.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA Ankara’daki Mamak Yunus Büyükkuşoğlu Anadolu Lisesi’nin öğretmenlerinden Suat Özcan, okulda yürütülen bir soruşturma kapsamında görevlendirilen Milli Eğitim Bakanlığı denetçilerinin, kendisine ilişkin diğer öğretmenlere “Alevi olup olmadığı” yönünde sorular yöneltmesi üzerine savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bakanlık yetkilileri ve denetçilerinin ‘görevi kötüye’ kullanmaktan cezalandırılması istendi.

Mamak Yunus Büyükkuşoğlu Anadolu Lisesi’nde yaşanan, kamuoyuna da “ MEB ’den skandal Alevilik sorgusu” şeklinde yansıyan olay nedeniyle öğretmen Suat Özcan, üyesi olduğu Eğitim-Sen yöneticileriyle Ankara Adliyesi’ne geldi. Adliye önünde açıklama yapan Eğitim-Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Doğan Kaya, okulda müdür yardımcısı olarak görev yapan Tuncer Küllücek’in, hakkında bir soruşturma sürerken, kendisini şikayet eden felsefe öğretmeni Suat Özcan ile soruşturmayı yürüten il müfettişi Cengiz Karahan’ı “Şikayetçi öğretmen de soruşturmayı yapan müfettiş de ‘Alevi’ diyerek” Bakanlığa şikayette ettiğini anımsattı. Bakanlık’tan gelen iki denetçinin de öğretmen ve müfettişin “Alevi olup olmadıklarını” sorgulayarak büyük bir skandala imza attığını vurgulayan Kaya, “MEB, söz konusu inceleme-soruşturmada alevi olup olmadığı hem üyemiz Suat Özcan’a, hem de okuldaki iş arkadaşlarına sormuş, kendisinin ve söz konusu kişilerin mezhebi konusunda açıklama yapması istenmiştir. Söz konusu sorgulama hem yasalara, hem de temel insan hak ve özgürlüklerine aykırıdır” dedi. Kaya, yaşananların Türkiye ’de ayrımcılığın bizzat resmi kurumlar eliyle yapıldığının göstergesi olduğunu savunarak, Bakanlık’ta soruşturma emrini verenlerle, soruşturmayı yürütenler hakkında kamu davası açılmasının talep edileceğini söyledi. 

Eğitim-Sen Genel Merkez Mali Sekreteri Abdullah Karahan da burada yaptığı açıklamada, sendika olarak ‘ötekileştirilen’, ‘ayrımcılığa’ uğrayan kim varsa onun yanında olacaklarını belirterek, “Ben varım demek ancak mücadele ile gerçekleşebilir. Biz de ötekileştirilen kim varsa onunla beraber olacağız, mücadeleyi onunla beraber büyüteceğiz” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1151838115183812

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İç savaşa hazırlanıyoruz. - Su Cemre Sim

  Artık bu sorular sorulacak sorular değil.Nüfus cüzdanlarımızdan din hanesinin kalkmasının zamanı geldi de geçti bile.İçimizdeki onun bunun ajanları,bizleri Orta Çağ karanlığında boğmak istiyorlar.Bu pis bir oyun.Bir süredir Aleviler'e sistemli saldırılar var.Bizi birbirimize kırdırtmak istiyorlar.Bu adamları deşifre etmek,yargıya taşımak biricik görevimiz olsun.

  likapa yorumcu senin Sivasda insan yakanlardan ne farkin var? - siradanbirisi

  likapa yorumcu Alevileri devlet düsmanligi ile sucluyor. Bizzat senin Abdülle Gülün Türkiyeye karsi dava acmis bir insandir. Avrupa Anayasa mahkemesine sikayette bulunmusdu. Devlet düsmanini baska kapida ara. insan ve inanc haklarin medeni haklardir. Senin anlamadigin seyler galiba. Kaldiki diyelim devleti tipki kürtcüler gibi sevmezler. Ama haklarini hice sayamazsin, haklarini vermelisin. Bu ülke islamcilarin mali degil. Herkesin.

  Hayıra ve Barışa Hizmet Değil. - Saim Kara

  Kuran'ı kendi dilinde, anlayarak okuyanlar bilirler: Kuran, insanın hangi din ya da mezhepten olduğuna değil, iyi insan olup olmadığına bakar.( İnanmayan, Kuran'a, özellikle Bakara 62. Ayete baksın.) Gerçek böyleyken; mezhep , inanç sorgulayan bu insanlar ne kazanacaklarını sanıyorlar? Bütün bunlar niye oluyor biliyor musunuz? Birileri toplumumuzu karıştırmaya,bölmeye, çalışıyorlar. Birileri de , birilerinin bu planına alet oluyorlar diye düşünüyorum.Bir hatırlatma yapayım: Kura'da en çok geçen ayet: (300 den fazla )'' Allah'a ve ahiret gününe inanıp, yeryüzünde hayıra ve barışa yönelik işler yapın''.

  marjinal yaşamak - likapa

  sizin derdiniz alevilik falan değil devlet düşmanlığı.böyle bir başlık bulunca da kininizi kusmak için fırsat doğmuş oluyor. bu baherin doğruluğu yanlışlığı yanında varsayalım ki doğru ne olmuş yani.ben karşımdakine laz mısın, kürt müsün,boşnak mısın, alevi misin diye sordum bugüne kadar hala da soruyorum.soru sorulan öğretmen o kadar mı kendini küçük görüyormuş, kendinden emin değil miymiş.göğsünü gere gere neden evet aleviyim dememiş.daha yeni bir stajyer geldi bana bu hafta, nerelisin dedim, tunceliliyim dedi, kürt müsün dedim hayır aleviyim dedi.ne var bunda.öküz altında buzağı arıyorsunuz.bütün derdiniz devlet.bu kafayla hiç bir yere varamazsınız.böyle marjinal yaşarsınız.

  EĞİTİM CAMİASINA YAKIŞIR MI? - c. uyan

  Felan öğretmen Alevimi, ya da direkt kendisine Alevimisin diye sormak içten alevi düşmanlığının dışa vuruşudur.

  Ne bekliyoruz ki - anna

  "Ne Ermeniliğimiz ne affedersin Rumluğumuz kaldı" diyen başbakanın, "Ermeni bile olsa herkesin ırkı kendine" diyen büyükşehir belediye başkanının olduğu bir ülkede, bürokrasinin alt kollarından daha farklı ne bekleyebiliriz ki?

  Egitim-sen - tunc2013

  ''sendika olarak ‘ötekileştirilen’, ‘ayrımcılığa’ uğrayan kim varsa onun yanında olacaklarını belirterek, “Ben varım demek ancak mücadele ile gerçekleşebilir. Biz de ötekileştirilen kim varsa onunla beraber olacağız, mücadeleyi onunla beraber büyüteceğiz” Hersey normal ama bu cumle bana samimiyetsiz geldi. Kendileri degil miydi otekelestiren 28 subatta doneminde. Durust ol demezler mi sana ya da samimi old emzler mi sendika agababalarina. Seffaf olun once onun bunun ideolojisini degil, egitimcinin hakkini savunun.