Okulda etek timine çifte suç duyurusu

Okulda etek timine çifte suç duyurusu
Okulda etek timine çifte suç duyurusu

Kepez Atatürk Anadolu Lisesi okullarının önündeki eylemi izledi.

Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu ve Eğitim-Sen Antalya Şubesi, Kepez Atatürk Anadolu Lisesi'nde, kısa etek giyen kız öğrencileri engellemeleri için 'erkek timi' oluşturmak istediği gerekçesiyle müdür yardımcısı Filiz G. hakkında ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

RADİKAL - Kepez Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Filiz G.'nin, sınıf başkanlarıyla yaptığı toplantıda, kısa etek giyen kız öğrencilerin peşine 'erkek timi' takıp normal giyinmelerini sağlayacaklarını söylemesi, Öğretmenler Kurulu toplantısında gündeme geldi ve tutanağa yansıdı. Konunun basında yer almasıyla birlikte büyük tepki oluştu. Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu bir toplantı yaparak, Kepez Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Figen G. hakkında hem suç duyurusunda bulunulması, hem de görevden alınması için ilgili kurumuna başvurulması kararlaştırıldı.

Antalya Barosu alınan bu karar kapsamında Filiz G. hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'görevi kötüye kullanma', 'suç işlemeye tahrik', 'cinsel saldırıya azmettirme', 'kanuna uymamaya tahrik' iddialarıyla suç duyurusunda bulundu. Baro, Antalya Valiliği'ne de aynı gerekçelerle başvuruda bulunarak, müdür yardımcısı Filiz G.'nin açığa alınmasını istedi.

Müdür yardımcısından kısa etekli öğrencilere 'taciz timi'

BARO BAŞKANI 'ÇOK ÜZÜCÜ'

Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı, olayı 'çok üzücü' diye nitelendirdi. Kadın olan okul yöneticisinin kız öğrencilere ilişkin böyle bir tavrını anlamanın mümkün olmadığını kaydeden Bacanlı, şunları söyledi:

"Bir defa kamu görevlisi olduğundan görevi kötüye kullanma suçu açık. Aynı zamanda ceza kanununda düzenlenen cinsel saldırı suçuna azmettirme suçunu da işlemiş oluyor. Bir öğretmen, nüfuz kullanma hakkınız varsa, azmettirmenin ağırlaştırılmış hali olayda meydana geliyor. Yine suça teşvik anlamında, geçen günlerde 6- 7 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceğine dair açıklamayı yapan şahıs hakkında da aynı maddeden suç duyurusunda bulunmuştuk. Savcılık gerekli tahkikatı yapacaktır ve biz de takipçisi olacağız. Bu tip olaylara hukuk örgütü olarak kayıtsız kalmamız mümkün değil. Hele de kadına şiddet ve vahşetin ülkemizde cinnet ortamı yaşanan şu günlerde idarecilik vasfında bulunan insanların vermiş oldukları talimat ve davranışlara son derece dikkat etmeleri lazım. Bu talimatı alan erkek öğrencilerin bundan sonra hangi psikolojiyle hareket edecekleri de son derece zararlı."

ZİHİNLERDEN HİÇ SİLİNMEYECEK

Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu üyesi Aylin Onursev ve Şengül Bayram ise Antalya Valiliği'nden öğretmenin açığa alınmasını istediklerini söyledi. 18 yaşından küçük çocukların kişilik haklarına saldırının söz konusu olduğunu belirten Aylin Onursev, şöyle dedi:

"Toplumsal cinsiyet rolleri, kadın ve erkeği birbirinden ayırmaya yönelik hareket ediyor. Burada da onu görüyoruz. Kadınları özgüvensiz kılmak, erkekleri toplumsal hayatta, Özgecan olayında da gördüğümüz gibi daha baskın, şiddete meyilli ve tacizkar kılmak üzerinden hareket etmeye yönlendiriliyor. Bu lisede yapılan, bunun belirgin bir örneği. Erkek çocukları kadınlara toplumsal hayatta rolünün yerini bildirmek için görevlendiriyorlar. 'Sen kısa etek giyemezsin, karanlıkta dolaşamazsın, rahat hareket etmemelisin' diyorlar. Kızlar da mini etek giydiklerinde taciz edilerek, laf atılarak hadleri bildiriliyor. Bu kızlar mini etek giydiklerinde bir şekilde fiziksel, psikolojik olarak bir daha giymemek üzere bin pişman ediliyor. Muhtemelen de bir daha giymeyecekler. Zihinlerinden hiç silinmeyecek bir anı olarak kaydedilmesi de önemli."

ÇOK VAHİM BİR OLAY

Eğitim -Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ise sendika avukatı Pınar Kaya ile birlikte Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek Filiz G. hakkında 'görevi kötüye kullanma' ve 'cinsel saldırıya azmettirme' suçlamalarıyla suç duyurusunda bulundu. Öztürk, Eğitim-Sen olarak olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Avukat Pınar Kaya ise "Zaten günümüzde kadına karşı şiddet ve cinsel taciz çok fazla gündemdeyken, bir kadının, özellikle bir öğretmenin böyle davranması maalesef öğretmen açısından çok vahim bir olay" dedi.

OKUL ÖNÜNDE PROTESTO

Eğitim-Sen Antalya Şubesi ve bazı kadın örgütleri tarafından Kepez Atatürk Anadolu Lisesi önünde bugün öğle saatlerinde protesto gösterisi yapıldı. Okul önündeki eylemde konuşan Eğitim-Sen Antalya Şubesi Kadın Sekreteri Özlem Yavuz, "Karma eğitimi ortadan kaldırmayı hedefleyen zihniyet 'taciz timi' kurdu" dedi. Taciz, tecavüz, şiddet ve gerici saldırılarla kadınların hayatlarının kuşatıldığı görüşünü savunan Özlem Yavuz, şunları söyledi:

"Bu uygulamayı planlayan ve gerçekleştirmek isteyen Filiz G.'dir. Bu konu, okulda görev yapan duyarlı öğretmenler tarafından Öğretmenler Kurulu toplantısında açılınca yaptığını savunmuş ve savunması üyelerimiz tarafından tutanaklara geçirilmiştir. Bu tavrıyla yarın kız öğrencilerin başına gelebilecek tüm şiddeti üstlenmekte, haklı çıkarmakta, meşrulaştırmaktadır. Yaptığı suça teşvik etmekten başka bir şey olarak değerlendirilemez. Kadınlar mini etek giydiği, sokağa çıktığı, okula gittiği, çalıştığı ve bekar olduğu için değil sadece kadın oldukları için erkek egemen sistemin şiddetine maruz kalıyorlar." (Mehmet ÇINAR/ANTALYA/DHA)