Okulda ilk ders öncesi beş dakika kitap

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda 'beş dakika kitap
okuma' kampanyası başlattı. İlk ders öncesi öğrenciler beş dakika kitap okuyacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in ilk kitabı okuyarak başlattığı kampanyanın diğer illere de yayılması planlanıyor.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda 'beş dakika kitap
okuma' kampanyası başlattı. İlk ders öncesi öğrenciler beş dakika kitap okuyacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in ilk kitabı okuyarak başlattığı kampanyanın diğer illere de yayılması planlanıyor.
Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat'ın 'Hiç olmazsa beş dakika' sloganıyla başlattığı kampanyada öğrenciler il genelindeki tüm ilk ve orta öğretim kurumlarında ilk dersin ilk beş dakikasında kitap okuyacak. Okul yöneticileri ve Edebiyat/Türkçe öğretmenlerinin sorumlu olacağı kampanyada okul yöneticileri ve tüm öğretmenler, her öğrencinin bir kitap almasını sağlayacak.
Kitap seçimi için müdür yardımcısı ya da şube müdürü başkanlığında istekli ya da kurum yönetimince seçilecek en az üç kişilik bir komisyon oluşturulacak. Öğretim yılı sonunda her okulda okuma çalışmalarında başarılı görülen ilk üç öğrenci çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek. Başarılı öğrenciler okuldaki panolardan da ilan edilecek.
Kampanya hakkında bilgi veren Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Büyükfırat, "Ülkemizde kitap okuma oranı yüzde 4'lerde ama televizyonların izlenme oranları yüzde 94. Bu yüzde 4'ü yükseltmek ve alışkanlık kazandırmak istiyoruz" dedi. Kampanya için belirlenen '5 dakikalık' sürenin bir sembol olduğunu dile getiren Büyükfırat, "Bu süre zaman içinde artacak ve ilk ders değil her ders öncesi bu uygulama yapılacak. Bir öğrenci günde 5 dakika dahi kitap okusa bir günde 750 kelime okur. Bu da günde üç sayfa yılda bin 80 sayfa eder.
Ama ben bu oranın daha fazla olacağını düşünüyorum" diye konuştu. Adıyaman genelinde 150 bin öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Büyükfırat, fakir öğrencilere kitap yardımı yapılacağını da söyledi.
'Velilere de görev düşüyor'
Büyükfırat, öğrencilerin okuyarak düşünen, düşündüğünü doğru ve açık bir şekilde ifade eden, sorgulayan ve estetik anlayışı gelişmiş bireyler haline gelmesini istediklerini dile getirirken, velilerin de çocuklarının okuma alışkanlıklarını geliştirmek için çaba sarf etmelerini istedi.