Okulda ilk gün heyecanı

Okulda ilk gün heyecanı
Okulda ilk gün heyecanı
Yeni eğitim yılı başlarken birinci sınıflardan kimi neşeli, kimi ağlamaklı, kimi uykulu öğrenci fotoğrafları yansıdı. İlk zil fotoğrafı ise Bakan Avcı'dan geldi.

2013-2014 eğitim-öğretim yılı dün başlarken ilk zili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı çaldı. Ankara Etimesgut Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda katıldığı törende konuşan Avcı öğrencilere “Kitapları yanı başınızdan hiç eksik etmeyin. Okuma heyecanınızı hiç yitirmeyin. Hepinize başarılar diliyorum” diye seslendi. Bakan Avcı, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Güvenliği Platformu tarafından öğrenci servis kurallarının temsili gösterimi ve velilere-öğrencilere yönelik olarak ‘Emniyet Kemeri Simülatörü’ uygulamasını da inceledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da okulların açılışı nedeniyle yayımladığı mesajda, hükümetlerinin eğitime yaptığı yatırımlar sayesinde, gençlerin çok daha özgürlükçü, çok daha demokratik, çok daha aydınlık düşünceli yetişeceğini vurguladı. Erdoğan’ın mesajı şöyle: “Ne mutlu ki, devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek, özel sektörün eğitime katkı vermesini de teşvik ederek, eğitimin kalitesini yükseltmek noktasında çok büyük mesafeler kat ettik. Eğitim altyapımızı daha çağdaş ve modern bir yapıya kavuşturmak için Türkiye ’nin her köşesine, her bölgesine, her okuluna bilgisayarlar gönderdik, okullarımızın her birinde Bilgi Teknolojileri sınıfı oluşturduk. İstiyoruz ki, bu ülkenin, bu milletin geleceği olarak gördüğümüz gençlerimiz, geleceğimizi teslim edeceğimiz nesiller, çok daha nitelikli, çok daha vasıflı olsun, hayata çok daha güçlü bir şekilde hazırlansın, çağımızın imkânlarından azami ölçüde istifade etsin, küresel rekabette öne geçebilsinler.”

Daha çok forma tercihi

Yurttan bazı eğitim manzaraları da şöyle:
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, açılış törenine katıldığı Bahçelievler Yayla İlköğretim Okulu’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kıyafet konusunda tercihin velilere bırakıldığını hatırlatan Yıldız, “Veli tercihine göre 5205 okulumuzun ne kadarının formayı seçtiğini, ne kadarının serbest bıraktığını henüz bilmiyoruz. Daha çok forma tercih ediliyor gibi” dedi.
İstanbul’da Yayla İlkokulu’ndaki açılışta sabah saat 08.00’de sıraya dizilen öğrenciler, protokol konuşmalarının saat 11.00’e kadar sürdüğü törende zor anlar yaşadı.
Türkiye’deki Suriyeli çocuklar için de okul açıldı. Gaziantep’in Nizip ilçesindeki çadır ve konteynir kentte kalan 3143 Suriyeli öğrenci eğitim öğretime başladı.Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde tadilat nedeniyle eğitime başlanamadı.
Suriye’ye komşu olan Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde tedirginlik yaşayan veliler çocuklarını okula göndermedi, bazı sınıflar boş kaldı.