Okulda menenjit aşısı

Sağlık Bakanlığı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği işbirliğiyle düzenlenen 1. Ulusal Aşı Sempozyomu'na katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu yıl okullarda uygulanan iki yeni aşının daha ekleneceğini açıkladı.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği işbirliğiyle düzenlenen 1. Ulusal Aşı Sempozyomu'na katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bu yıl okullarda uygulanan iki yeni aşının daha ekleneceğini açıkladı.
Akdağ bubunlardan birinin kızamık- kızamıkcık-kabakulak aşı grubu, diğerinin ise hemofilus influenza tip b aşısı (menenjit) olacağını, grip aşısıyla ilgili de çalışma yapacaklarını söyledi.
İki yeni aşının takvime girmesini bizzat kendisinin istediğini söyleyen bakan Akdağ, 'Türkiye'de aşı üretimi yapılır mı, yapılmaz mı?' tartışmasına da değindi. Aşı üretimi konusunda Hıfzıssıhha'da sınırlı da olsa bazı çalışmalar yürütüldüğünü belirten Sağlık Bakanı, "Türkiye'de aşı üretilir mi? Tabii ki üretilir. Ancak aşıyı mutlaka devletin üretmesi de gerekmez" dedi.
Hedef yüzde 90'a ulaşmak
Türkiye'de aşılama oranlarının yüzde 70'lerde olduğunu belirten Akdağ şöyle konuştu: "Biz göreve geldiğimizde bazı illerde aşılama oranı yüzde 20, yüzde 30'lara kadar düşüyordu. Önceliği bu illere verdik. 2005 sonu itibarıyla bütün illerde yüzde 90'lara ulaşmayı hedefliyoruz. Kızamık aşısı kampanyasında tüm Türkiye'de 19 milyon çocuğun aşısı yapıldı. Bu, tüm Avrupa'daki en geniş çaplı kampanyaydı. Bizler aileleri, aşı konusunda motive etmeye çalışırken, medyada bilimsel verilere dayanmayan bir-iki haber çıktı. Neyse ki duyarlı sesler de yükseldi, olumsuz bir sonuç alınması önlendi."