Okulda öldüren ceza

İstanbul'dan sonra Batman'da da bir öğrenci, elektriğe kapılarak hayatını kaybetti. İlköğretim yedinci sınıf öğrencisi Fırat Engin, okula geç kalınca, arkadaşı Ramazan Tunç'la birlikte, bahçedeki trafonun üstünde duran sıraları sınıfa taşıma cezası aldı.
Kucakladığı sıra, trafo kulübesinin açıkta kalan kablolarına takılınca Fırat hayatını kaybetti. Fırat'ı kurtarmaya çalışan Tunç ise kapıldığı akımdan son anda ve yaralı olarak kurtulabildi. Cumhuriyet savcılı-ğı, öğrenci ve yöneticilerin ifadelerini aldı.
Haber: ARİF ARSLAN / Arşivi

BATMAN - Okula geç kalan ilköğretim öğrencisine öğretmenlerin cezası 'sıra taşıtma' oldu. Okul bahçesindeki trafonun üzerine konulan sıraları indirmeye çalışan 15 yaşındaki öğrenci elektriğe kapılarak feci şekilde can verdi. Onu kurtarmak isteyen arkadaşı ise yaralandı.
Batman 19 Mayıs İlköğretim Okulu 7/D sınıfı öğrencisi 15 yaşındaki Fırat Engin, önceki gün okula geç geldi. Okul idaresi Engin'e sınıf arkadaşı Ramazan Tunç ile birlikte, bahçedeki trafo kulübesinin üstünde bulunan sıraları sınıfa taşıma cezası verdi.
Arkadaşını kurtarmak istedi
Sekiz metre yüksekliğindeki, 31 bin 500 voltluk gerilim hatlarının geçtiği trafoya merdiven dayayıp tırmanan öğrencilerden Engin, kucaklayıp taşıdığı sıranın açıktaki alüminyum kablolara değmesi üzerine akıma kapıldı. Engin'i kurtarmaya çalışan Tunç da akıma kapıldı. Son anda akımdan kurtulan Tunç hafif yaralı kurtulurken, Engin olay yerinde yaşamını yitirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatan cumhuriyet savcılığı, konuyla ilgili olarak okuldaki öğrenci ve yöneticilerin ifadesine başvurdu.
Tedavi altına alınan Ramazan Tunç olayı şöyle anlattı: "Fırat da benim gibi okula geç kalmıştı. Okul idaresi sınıfta eksik masa ve sandalye olunca, trafonun üstündeki masa ve sandalyeleri getirmemizi istedi. Daha önce de aynı yerden taşımıştık. Trafonun üstüne çıktık. Aniden bir patlama oldu. Arkamı dönüp baktığımda Fırat yerdeydi. Vücudunun bir bölümünde yanıklar oluşmuştu. Kurtarmak istedim ama ben de akıma kapıldım, zor kurtuldum."
Okul idaresi yalanladı
Oğlunun ölüm haberiyle yıkılan altı çocuk babası Ali Engin, sinir krizleri geçirdi. Baba Engin, "Yetkililer çocuklarımızı okula gönderelim diye kampanyalar düzenliyor. Tek suçum çocuğumu okula göndermekti. 2000 öğrencinin eğitim- öğretim gördüğü okulun bahçesinde trafonun ne işi var? Trafo varsa bile neden bugüne dek trafonun etrafına duvarı çekilmedi. Bir de okul malzemeleri nasıl trafonun üzerine bırakılmış? Bu işte kimin ihmali varsa dava açacağım" dedi. Batman Milli Eğitim Müdürü Kadir Banlı, "Trafonun okul bahçesinin dışında olması gerekiyordu. Üzücü olayı
araştırıyoruz. İhmali olan yetkililer hakkında soruşturma başlatacağız" diye konuştu. 19 Mayıs İlköğretim Okulu yetkilileri öğrencilerin sıra taşımak için değil oyun oynarken kaçan toplarını almak için trafoya çıktıklarını ileri sürdü.
İkinci elektrik kazası
İstanbul Sultanbeyli Ahmet Yener İmköğretim Okulu'nda da 24 Eylül'de bir eğitim faciası yaşanmıştı. Teneffüs sırasında oyun oynayan Emre Köroğlu'nun topu, sınıf olarak kullanılan konteynırın üzerine kaçtı. Topunu almak için konteynırın üzerine çıkan Köroğlu, iki konteynır arasındaki kabloya tutununca elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetmişti.