@ismailsaymaz

Okulda son dakika tadilatı


İmza toplayan veli ve öğrenciler bugün okulun önünde basın açıklaması yapacak.

Veliler isyan etti

İstanbul Bağlarbaşı Mahallesi'ndeki Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu'nda tadilat başlayınca 1400 öğrencinin velisi isyan etti. Çünkü söz konusu tadilat okulların açılmasına bir hafta kala başladı. Öğrenciler üç kilometre uzaklıktaki bir başka okula gitmek zorunda. Veliler "Servis parası verecek gücümüz yok" diyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Bugün dersbaşı yapacak 15 milyon öğrenciden 1400'ünü yani Bağlarbaşı Mahallesi'nin ilköğretim öğrencilerini düşmek gerekiyor. Ülkenin birçok yerinde veliler çocuklarını okula hazırlarken, kahvehanede toplanan Bağlarbaşılılar eylem planları yapıyor. Camlarına, "Servis yoksa öğrenci de yok!" yazılı pankartların yapıştırıldığı bu kahvehanede her kafadan bir ses çıkıyor. Velilerin ayaklanma sebebi şu: Mahalledeki Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu, eğitimin başlamasına bir hafta kala tadilata alınıp öğrencilere başka okul gösterildi. Servis için 30 YTL ödenmesi gerekiyor. Okul kıyafeti en 'seçkin' mağazadan alınacak. Bir de bağış parası var...
Ders zili, üç ay aradan sonra bugün yine çalıyor. Yaklaşık 15 milyon öğrenci ve 600 bin öğretmen dersbaşı yapacak. Toplam 156 milyon 625 bin 45 adet ders kitap ücretsiz dağıtılacak.
Bu rakamlar, İstanbul Gaziosmanpaşa'ya bağlı bir gecekondu mahallesi olan Bağlarbaşı için pek bir şey ifade etmiyor. 1400 öğrencili Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu bir hafta önce tadilata alınmış. Öğrencilere gösterilen yeni okul üç kilometre uzaklıktaki Küçükköy Preveze İlköğretim Okulu. Yeni okula ulaşım servisle yapılacak. Servise öğrenci başına aylık 35 YTL ödenecek. Ayrıca 1. ve 6. sınıflar, bu yıl yeni formalar alacak.
'Okula göndermeyiz!'
Salih ve Emel Kara, okulun kararına itiraz ediyor. Çiftin iki çocuğu da okula gidiyor. Enis, 1. sınıfa yeni yazdırılmış. Salih Kara, "Bağış için 50 YTL istediler, verdim" diyor. Diğer okulların 1. sınıfları bir hafta önceden eğitime başladığı halde Enis okuluna gidemiyor. Kara, kıyafetleri satan Gencallar'da iki öğrenci kıyafeti için 200 YTL ödemiş. "Kredi kartına altı taksit yaptırdım. Nasıl ödeyeceğim ki" diyor. Asgari ücretle çalışıyor. Kara, "Eğer servis parası da alınırsa çocukları okula yollamayacağız" diyor.
Aysel Aydın, 2. sınıfa giden kızı Sevcan ve annesi Sebahat Türkan'la bekliyor. Türkan'ın kızı Nagehan da 5. sınıf öğrencisi. Aydın, uzunca bir masraf listesi sıralıyor: Servise 35, gömleğe 14, hırkaya 25 ve eteklere 30 YTL verilecek. Kıyafetler alınamamış. Servise de para alınırsa
iki kız da okula gidemeyecek.
İşçi Mehmet Pamuk, dört çocuğundan ikisinin kıyafetlerini alabilmiş. Servise vereceği 140 YTL'yi nereden bulacağını düşünüyor.
Şükran Şağban, eşi ameliyat olduktan sonra evin geçimi için merdiven siliyor. 6. sınıftaki kızı Elçin'in kıyafeti için 70 YTL gerekiyor. Ayakkabı almaya gözü kesmiyor. Ya servis parası...
Şerifcan Arsay'ın dört, Tayyibe Oflaz'ın üç, Saniye Can'ın üç çocuğu okula gidiyor. Üç kadın da "Biz ne yapacağız" diye soruyor.
Dışarıda bekleyen mahalleli 300 imza toplarken, 'Eğitim hakkımız, söke söke alırız', 'Servis yoksa öğrenci de yok' ve 'Paralı eğitime hayır' yazılı afişlerin yapıştırıldığı camların arkasında tartışan komite bugünkü eylem takvimini açıklıyor: Sabah saat 09.00'da okulun önünde toplanılarak bir basın açıklaması yapılacak, buradan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve belediyeye kadar yürünerek iki kuruma dilekçeler verilecek...