Okulda son sözü din bilgisi hocası söyleyecek: Allah da böyle istiyor!

Okulda son sözü din bilgisi hocası söyleyecek: Allah da böyle istiyor!
Okulda son sözü din bilgisi hocası söyleyecek: Allah da böyle istiyor!

Milli Eğitim Müdürü İbrahim Özkul

Afyon Milli Eğitim Müdürü'nden din dersi öğretmenlerine talimat: "Müdürler kusura bakmasın. Bundan sonra işler ve işlemler, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin kontrolünde gerçekleşecek. Bunu Ankara da böyle istiyor. Allah da böyle istiyor."

Radikal.com.tr - Milli Eğitim camiası Afyon Milli Eğitim Müdürü'nün verdiği talimatlarla çalkalanıyor. Afyon'un yeni Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Özkul'dan din öğretmenlerine garip bir çağrı yapıldı.
Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile buluşan Özkul'un, "Sizler okul müdürlerinin başdanışmanısınız. Okul müdürü bir adım atacak, size soracak. Müdürler kusura bakmasın. Bundan sonra işler ve işlemler, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin kontrolünde gerçekleşecek. Bunu Ankara da böyle istiyor. Bunu valilik de böyle istiyor. Milli eğitim müdürü de böyle istiyor. Biz de böyle istiyoruz. Allah da böyle istiyor" dediği ileri sürüldü.

KONU MECLİS'E TAŞINDI
CHP Afyon milletvekili Ahmet Toptaş konuyu TBMM gündemine taşıdı. Bakan Avcı'ya "Şube müdüründen böyle bir talebiniz oldu mu?" diye sordu.
Toptaş, Avcı’dan şu sorulara yanıt istedi:
“Bakanlık olarak şube müdürlerinden bu şekilde bir talebiniz olmuş mudur? Bakanlık olarak bu tür talebiniz yok ise adınıza öğretmenlere talimat veren şube müdür vekili hakkında bir idari soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? İmam hatip lisesi müdürleri, il milli eğitim müdürünün, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ise okul müdürlerinin başdanışmanı olduğuna dair bir talimatınız olmadığı halde şube müdür vekilinin açıklamasını doğru buluyor musunuz? Şube Müdür Vekilinin bu tür davranışı Devlet Memurları Kanunu’nun başta 6’ıncı,7’inci, 30’uncu maddelerine aykırıdır. Bu şube müdür vekilini asaleten atama düşünceniz var mıdır? Bakanlık olarak seçmeli dersler olan Kuran-ı Kerim ve peygamberimizin hayatı derslerinin seçilmesi için velilere baskı uygulanmasını doğru buluyor musunuz? Bu tür tutumda bulunan şube müdürlüklerinin uygulamalarını önlemek için herhangi bir genelge yayınlamayı ve tedbir almayı düşünüyor musunuz?”

Vatan'ın haberine göre olay şöyle gelişti. Vali İrfan Balkanlıoğlu oluru ile görevlendirilen Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Özkul, Din Bilgisi öğretmenlerine yönelik yaptığı bir toplantıda, “Siz okul müdürlerinin üstündesiniz, müdürler sizden onay almadan adım atamayacak” talimatı vermesi okul müdürleri arasında deprem etkisi yarattı. Özkul bununla da yetinmeyerek, “Sizi dinlemeyen öğretmen ve okul müdürlerini derhal bizi bildirin. Biz gereğini yaparız” dedi. 

'ALLAH DA BÖYLE İSTİYOR'

Özkul, din bilgisi öğretmenlerine yönelik yaptığı toplantıda bu kararları kimlerin istediğini de sıraladı: “Bunu Ankara da böyle istiyor, Valilik de böyle istiyor, Milli Eğitim Müdürü de böyle istiyor, biz de böyle istiyoruz, Allah da böyle istiyor. Ondan dolayı sizin yeriniz bizim başımızın üzeri. İdari yetki olsun ya da olmasın. Okul müdürü bir adım atacak size soracak. Müdürler kusura bakmasın.”
Bu toplantının ardından salonda konuşulanlar kulaktan kulağa tüm eğitim camiasına yayıldı. Kısa süre sonra toplantının ses kaydının basına sızması Milli Eğitim’de şok etkisi yarattı. Okul Müdürleri, “Böyle bir konuşmanın yapıldığını duyuyorduk. Ama elimizde bir kanıt yoktu. Ortaya çıkan ses kaydı ile ne yapılmak istendiği ortaya çıktı. Ellerinde yetki var. Bizim yerimize Okul Müdürü olarak onları atasınlar olsun bitsin” diye tepki gösterdiler.


  http://www.radikal.com.tr/1139231113923133

  YORUMLAR
  (33 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  iblisi merak ederdim nasıl diye - demlicay2011

  şimdi o merakım kalmadı şükür.

  İnanmayın ! - Unknownn

  Bu insan benim Türkçe Hocamdı , kendisini de çok yakından tanırım , böyle bir şeyi asla söyleyebilecek kişilikte bir öğretmen olmadı hiç bir zaman !

  büyük günah - varans

  Allaha şirk koşanlar dinsiz addedilir.

  bunlar iyice şaşırttı. - demlicay2011

  allah şaşırtması kullarını derler ya. yakında tepelerine milli piyango konacak onu iyice kaşıyorlar.

  28 Şubat - tardy

  Müdürün konuşmalarının savunması olarak, "Ama bize 28 Şubat'ta çok çektirdiler." argümanını duyabiliriz her an. Ve tabii ki bu şube müdürü de, olay biraz soğuduktan sonra daha önemli görevlere getirilecektir. Müdürün söylediği de yanlış değil aslında. Ben de bir öğretmenim ve artık ortaokullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri, öğretmenlerüstü bir konumda. Seçmeli Dersler olarak Hz. Muhammed'in Hayatı, Kur'an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler derslerinden en az ikisi seçiliyor ve bu seçimde velilere danışılmıyor bile. Mesela 5. sınıflarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile birlikte, haftada toplam 6 saat Din dersi verilirken, 5 saat Matematik, 5 saat Fen Bilgisi dersi okutuluyor.

  Evet ama yetmez! - Roza lüxemburg

  Yetmez ama evet! Durmak yok hizmete devam! Durmak yok kölelestirmeye devam.

  Nereden biliyorsun ki? - Pe@ce

  Nereden biliyorsun, internetten Allah'a mı bağlandın? Ha afedersin, unutmuşum, senin Allah'ın da Peygamber'inde Erdoğan Hazretleri, değil mi?!