Okullarda dayak yeme oranı: Yüzde 64

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Adnan Gümüş, 280 öğretmen ve 900 ilköğretim öğrencisiyle görüşerek yaptıkları bir araştırmanın sonuçlarına göre okullarda büyük bir şiddet uygulandığının ortaya çıktığını söyledi.
Haber: OBEN KIRDÖK / Arşivi

ADANA - Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Adnan Gümüş, 280 öğretmen ve 900 ilköğretim öğrencisiyle görüşerek yaptıkları bir araştırmanın sonuçlarına göre okullarda büyük bir şiddet uygulandığının ortaya çıktığını söyledi. İşte araştırmanın sonuçları:

  • Erkek öğrencilerin yüzde 75'i, kızların ise yarısı en az bir kez öğretmen ya da yöneticilerden dayak yemiş. Öğrencilerin ortalama yüzde 64'ü öğretmenlerinden en az bir kez dayak yemiş. Yüzde 43'ü ise yöneticilerin şiddetine maruz kalmış.
  • Haftada bir kaç kez düzenli olarak dayak yiyen öğrencilerin oranı ise yüzde 16.
  • Dayağın dışında, öğrencilerin yüzde 10.8'i sürekli, yüzde 8.7'si çoğunlukla, yüzde 27.9'u ise bazen hakarete uğruyor. Erkek öğretmenlerin yüzde 58'i, kadınların ise yüzde 55'i, meslek hayatında en az bir kez öğrencisine dayak atmış.
    Sonuçları değerlendiren Gümüş, "Dayak ve işkence deyince akla karakollar gelir. Ancak okulların durumu karakollardan kötü. En azından, karakolda şiddete maruz kalanlar reşit insanlar ve kendilerini koruma şansına sahipler" dedi.