'Okullarda hâlâ dayak atılıyor'

Okulda bazı öğretmenlerin öğrencileri 'bedensel ceza' olarak nitelendirilen dayakla disiplin etmek istedikleri bir araştırmayla bir kez daha ortaya çıktı.

İZMİT - Okulda bazı öğretmenlerin öğrencileri 'bedensel ceza' olarak nitelendirilen dayakla disiplin etmek istedikleri bir araştırmayla bir kez daha ortaya çıktı.
Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayla Akbaş, kent merkezinde okullardaki şiddete yönelik çalışma yaptıklarını belirterek şöyle konuştu: "Çalışmada, 2 bin öğrenci ve ailesinin yanı sıra arkadaş çevresiyle de görüşüldü. Bazı okullardaki öğretmenlerin öğrenciye fiziksel şiddet uyguladığı belirlendi. Özellikle 6. ve 7. sınıf öğrencileri dayağa maruz kalıyor. Sınıfta düzeni bozan uyumsuz çocukları disiplin altına almak için dayağa başvurulması gelişim çağındaki çocuklarda olumsuz etkiler bırakıyor. Şiddete maruz kalan çocuklar içe kapanıyo. Saldırganlık, çeteleşme ve okulda gruplaşmalara yol açabiliyor. Sözlü şiddete maruz kalan öğrencilerde kendisini sevmeme, arkadaşlarına karşı hor görülme, gurur incinmesi gibi olumsuzluklar oluyor Akbaş, öğrencilerin okul içi ve dışındaki sorunlarının çözümünde ailelerin olduğu kadar rehberlik servislerinin de önemli görev üstlenmesi gerektiğine dikkat çekti.