Okullarda kız-erkek ayrımına 'seçmeli' formülü

Okullarda kız-erkek ayrımına 'seçmeli' formülü
Okullarda kız-erkek ayrımına 'seçmeli' formülü
AKP'li Sadık Yakut'un kızlı erkekli karma eğitimin yanlış olduğu ve gelecek dönem kaldırılacağı açıklamasına Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Fikri Işık'tan destek geldi: Karma eğitim seçmeli olmalı.

Meclis Başkanvekili ve AKP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut’un 14’üncü Ulusal Çocuk Forumu’nda söylediği ve muhalefet tarafından sert dille eleştirilen “Kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek” sözlerine Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Fikri Işık’tan ilginç bir destek geldi.

Karma eğitim konusunda farklı bir öneri getiren Işık, “Özgürlük alanını genişletmeliyiz, isteyen veli çocuğunu kız, isteyen veli erkek, isteyen veli de karma liseye gönderebilmeli. Burada önemli olan eğitim ve okumak. Okumanın önündeki engelleri kaldırmamız lazım” dedi.

Işık, dün Meclis’te bir grup gazeteciye şu açıklamalarda bulundu:

“Milletvekilinin kendi bireysel görüşünü ifade etme hakkı var. Sayın Başbakan da açıkladı, şu anda böyle bir çalışma yok. Milli Eğitim Temel Kanunu’nda, ‘Karma eğitim esastır ancak eğitimin türüne ve niteliğine göre kız ve erkek okulları ayrı ayrı kurulabilir’ diyor. Buna dayanılarak kız imam hatip liseleri ayrı olarak kuruluyor. Karma eğitim dünyada da çok tartışılan bir konu. Ben de inceledim. Samimi görüşüm, Türkiye ’de bu konuda isteyen kız, isteyen erkek, isteyen de karma liseye gidebilmeli. Bizim için önemli olan pedagojidir. Biz olaya siyasi noktadan bakmayız. Ama şu anda toplumda da böyle bir talep yok. Liselerle ilgili talep olursa mevzuat buna uygun.” (Hürriyet)

AKP'li TBMM Başkanvekili: Kızlı erkekli eğitimi kaldıracağız

Ak Parti'li Sadık Yakut: Sözlerimin arkasındayım, eğitim ayrı ayrı yapılmalı


  http://www.radikal.com.tr/1162250116225016

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Niyetiniz belli - gezicivekadin

  Kızları yaşıtları erkeklerden ayıralım ki 50 60 yaşındayken kendine çocuk gelin arayanlar fazla zorlanmasın. Seçmenleriniz oluyorlar ne de olsa onlar. Yoksa ülkenin en önemli sorunlarından çocuk gelinleri konuşmak yerine neden bu konuyu konuşasınız...

  Kız babalarının vaş haline ... - Mevan-misafir

  Kısa keseceğim. Toplumu tercih arasında bırakmamak gerekir. Böyle bir uygulama ile Kızı olan babalar yandı. Çünkü kıızını Karma Okullara gönderen babalara ne gözle bakılacak ?... Nasıl mı? Bizim gibi daha Sanayiye geçmemiş, Tarım ülkesinde, Sırf Kızını Karma eğitime gönderdiği için kızının iffetsizliğine göz yummuş olmayacak mı ? yani bu uygulama ile Toplumda ayrışmalar hepten derinleşecek ve vatandaşlar ikiye bölünmek zorunda kalacak. Kızının iffetsizliğini göze alan ve aşırı namuslu... Suudi Arabistan da Karma eğitim yok, kadınlara hiç bir sosyal hak yok. Kadınla erkek hep ayrı, ama erkek her zaman, nerede ise kadının ilahıdır. ve size çok tuhaf gelecek, ama orada Homoseksüellik almış başını gitmiş. Kapalı olduğu için Dünya malesef pek haberdar değil....

  böyle bir sorunmu vardı? - kaşınan adam

  Soruna çözüm bulundu diye başlık atmışsınız.Böyle bir sorunmu vardı?Türkiyede böyle bir sorun yok.Aynen türban gibi 1980-1990 öncesinde ne türban nede türban sorunu vardı.AKP kafasındakileri uygulayabilmek için sorun var gibi biri çıkıp demeç veriyor, sonra bizim yandaş medyamızda bunu işleyerek kamuoyuna karma eğitim sorun gibi gösteriyor.Ama olsun AKP daha önce yasalaştırdığı 6 yaş eğitimi,okullarda kıyafet serbesliği SBS sınav sistemi gibi kanunlarda halktan yediği tokadı yer yerine oturur.Biliyorsunuz bu kanunları çıkarırken halkımızdan gelen talep üzerine diye çıkıp televizyonlarda demeç bombardımanı yapmışlardı..

  Bunlar Ulusalcı yapar insanı... - hümanıstanbul

  Her türlü fikre ve görüşe açık birisiyim...(MHP'ye bile)...Ancak ulusalcılara (içindeki sosyalist çizgide olanları ayrı tutuyorum) kapalı ve hoşnutsuzum...Sebepleri ile ilgili bir sürü şey söyleyebilir,yazabilrim ve yer yerde yorumlarımda yazdım...ama en azından şu kadarını söyleyebilirim: Sol görünüp, milliyetçiliğin alasını yapan; bunlara fraksiyon mu dersiniz, görüş mü dersiniz ne derseniz ama böyle bir cenah, böyle bir milliyetçiliğin pik yaptığı bir grubu dünyada da kolay kolay bulamazsınız...Ben ulusalcıları doğan görünümlü şahine benzetiyorum... :) Şimdi asıl konuya dönecek olursam; ulusalcıların çok değil 5-6 yıl öncesine kadar reklamlar da;"tehlikenin farkında mısınız" şeklindeki ilanlarını vesayetçi, abartılı ve bu konudaki kaygılarını da yersiz buluyordum. Ama gelinen noktaya bakınca, hele hele her geçen gün bir AKP'li şahsın çıkıp mollavari açıklamalarını görünce insan hakikaten acaba mı diyor? Acaba ulusalcılar haklımı(ydı)......

  Eğitim-sizsiniz - leyuze

  Bu adamların bu söylemlerine yorum yapmaktan dahi utanıyorum ! Galibiyetinizi kutlayın. Dert değil, en fazla 50 sene geriye gideriz lakin elbet bir gün gerçek eğitimin siyasetin, politakanın, kullanılan dinin kirli ellerinden bağımsız olması gerektiğini ulus-devlet-millet-vatandaş-birey olarak anlayacağız. İşte o zaman bugün Kenan Evren ne ise o gün de siz "o" olacaksınız.

  İşte Özgürlük. - Clear

  İsteyen istediğine gitsin.

  ... - r11

  Yüce Allah'ın izniyle karanlık emellerinizi gerçekleştiremeden yokolup gideceksiniz...geriye bu ibretlik düşünceleriniz kalacak...