Okullarda ortaçağ

Belediyelere toplam 4 trilyon liralık elektrik ve su borçları yüzünden 'iflas'
etme noktasına gelen okullar, hükümetten acil çözüm bekliyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Belediyelere toplam 4 trilyon liralık elektrik ve su borçları yüzünden
'iflas' etme noktasına gelen okullar, hükümetten acil çözüm bekliyor. Bakan Bostancıoğlu'nun yeni öğretim yılında belediyelere yaptığı 'Geleceğimizi aydınlatan
çocuklarımızdan elektrik-su parası almayın. Onları sıkıntıya sokmayın' çağrısı 'parça parça' uygulansa da, okulları kurtarmaya yetmedi. Borçları yüzünden belediyeler ve TEDAŞ ile karşı karşıya kalan okullar, tüm ödeneklerini elektrik ve su faturalarına kaydırsa da belediyelerle anlaşmakta zorlanıyor. Okullardan elektrik parası alınmaması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan ile de görüştüğünü, tam çözüm için konuyu Bakanlar Kurulu gündemine götüreceğini hatırlatan Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, "Bir yönetmelik değişikliğiyle bunu yapmamız mümkün. Turgut Özal döneminde çıkarılan bir yönetmelikle camilerden para alınmıyor. Bu yönetmelik okullarımızı da kurtarabilir" diye konuştu. Bostancıoğlu, bu süreçte belediyelere 'büyük görev' düştüğünü belirtirken, "İnanıyoruz ki, hiçbiri hiçbir okula dayatmada bulunmaz. Çocuklarımız için daha özverili olabilirler" dedi.
'Elektriksiz ve susuz okullar' için her
olanaklarını 'seferber' edeceklerine dikkat çeken Bostancıoğlu, "Okullarımızın güvencesi başta halkımızın desteği, sonra da biziz. Eğitimde diğer sorunlar gibi bu sorunu da aşacağız" görüşünü savundu.
Belediyeler: Biz ne olacağız?
Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Aytaç Durak ise okullara 'sonsuza dek' destek vermelerinin mümkün olmadığını söyledi. Durak, ekonomik krizin de etkisiyle belediyelerin 'ciddi ödenek yetersizliği' yaşadığını vurgularken, "Hiçbir okula dayatmada bulunulmaz ama bizim de ne olacağımızı hükümet düşünmeli. Yeni faturalardan çok yıllar öncesinin alacaklarını toplamaya çalışıyoruz. Hükümetten çözüm gelmediği sürece bizim çözüm üretmemiz ancak ek ödeneklerin artırılmasıyla söz konusu olabilir" diye konuştu.