Okullarda sıcak yemeğe yasak

İstanbul'da garip karar

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, 'rant kapısına dönüştüğü ve zehirlenme riski yarattığı' gerekçesiyle devlet okullarında öğle yemeğini yasakladı. Okul müdürleri ve veliler tepkili: "Çocuklarımız kantinlere yönelecek, dengeli beslenemeyecek."
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü 'rant kapısı ve zehirlenme riski' olduğu gerekçesiyle devlet okullarında yemek verilmesini yasakladı, artık yemekhanelerde yemek çıkmayacak. Çocuklara gösterilen alternatif, sağlıksız yiyeceklerle dolu kantinler.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü 19 Ekim'den itibaren kentteki 17 Etüt ve Beslenme İlköğretim Okulu dışındaki okullarda öğle yemeği verilmesini yasakladı. Tam gün eğitim veren ve yemekhanesi olan okullarda yemek verenlere yasal işlem yapılacak. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, yasağı açıklarken yemekhanelerin rant kapısı olduğunu savundu: "Yemek fabrikalarından bunlar kaça alıyor? Velilere kaça veriyorlar? Yemekhaneleri kapatmıyorum ki, eğer okulda yemekhane varsa, öğrencilerin çantalarına veliler tarafından koyulanları hijyenik ortamda yemeleri sağlanır."
Okul aile birlikleri ise karara tepkili. Seyrantepe İlköğretim Okulu Okul Aile Birliği Başkanı Kadir Demir, çocukların sabah 09.00'dan akşam 17.00'ye kadar okulda olduklarını hatırlatarak, "Yemekhaneleri kötüye kullanan vardır ama iyiler niye cezalandırılıyor? Çocuklarımız dışarıya gidip tost yiyor. Uzmanımız da vardı, kalori miktarına göre mönü hazırlıyorduk" diyor.
Kızı bu yıl Topkapılı Mehmet Bey İlköğretim Okulu'na başlayan Nilgün Gümrükçü de tepkili: "Kızımı, çalıştığım için tam gün ve yemekhaneli bir okula yazdırdım. Kantinden beslenmesini istemiyoruz."
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer de kararı "Keşke Milli Eğitim, okulların rant olan tüm kanallarını kesebilse. Önemli olan denetim yapılması. Kantinlere yönlenecek çocuklar. Hiç kimse İstanbul'daki kantinlerin hijyenik olduğunu söyleyemez" diye eleştirdi.
Ve söz uzmanlarda. Memorial Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Birgül Sönmez, fast food'la beslenen bugünün çocuklarının 20 yıl sonra obezite, diyabet sorunları çekeceklerini ve kalp hastası adayı olacaklarını vurguluyor. Diyetisyen Seçil Kenar da gelen obez çocukların yüzde 90'ının okullarında sıcak yemek yemediğine dikkat çekiyor: "Okulda öğle yemeği yoksa çocuk fast food'a yöneliyor. Ya da gofret, bisküvi yiyor."