Okullarda tehlikeli ayrışma

Okullarda tehlikeli ayrışma
Okullarda tehlikeli ayrışma
Okullarda korkulan oldu: İlköğretim ve lisede kıyafet serbest bırakıldı, öğrenciler arasında ayrışma başladı

Eğitim-Bir-Sen’in kamuda türbana özgürlük kampanyası ile AKP ’nin okullarda kıyafeti serbest bırakmasının ardından okullarda öğrenci ve öğretmenler arasında ayrışma başladı. Bağcılar İbni Sina Anadolu Lisesi’nde bazı öğrenciler okula türbanla gelince, bir başka öğrenci grubu da yakasında siyah kurdele ve Atatürk rozetiyle derslere girdi. Esenler Atatürk İlkokulu’nda küçük çocukların derslere türbanla girmesine izin verildi. Cumhuriyet gazetesinden Ali Açar'ın haberine göre; Yenibosna Lisesi’nde okul müdürü türbanlı öğretmenler hakkında tutanak tutunca, Eğitim-Bir-Sen’li müdür yardımcıları da Eğitim-Sen’li kadın öğretmenlerin etek boyu, giydikleri ayakkabı ve elbiselerini inceleyerek tutanak tuttu. Eğitim-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Barış Uluocak, öğretmenler ve öğrenciler arasındaki ayrışmaların tehlikeli boyutlara ulaştığını belirterek önlem alınmasını istedi. Veliler de gerginliğin sürmesi durumunda çocuklarını okul önünde bekleyeceklerini belirtti.

Bağcılar İbni Sina Anadolu Lisesi’nde geçen hafta türbanla öğrencilerin derse girmesine tepki gösteren bir grup öğrenci, yakasına siyah kurdele ve Atatürk rozeti takarak geldi. Öğrencilerin yakalarına rozet ve kurdele takmasına kızan okul idaresi, rozet ve kurdelelerin çıkarılması konusunda öğrencileri uyardı. Esenler Atatürk İlkokulu’nda ise küçük yaştaki kız çocukları kafalarındaki türbanla okula geldi. Birçok veli duruma tepki gösterirken okul idaresi öğrencinin derse girmesine izin verdi.

ÖĞRETMENLERE UYARI
Türbanla derslere girilen okullarda görev yapan Eğitim-Sen’li öğretmenler de öğrenciler hakkında tutanak tutmamaları için uyarıldı. Okullarda yaşanan bu ayrışmaya dikkat çeken Eğitim-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Barış Uluocak, “Naci Ekşi Anadolu Lisesi ve İbni Sina Anadolu Lisesi’nde okul müdürleri türban gündemli toplantılar yapıyor. Bu okullarda okula spor ayakkabısı ile dahi içeri girmek yasakken türban serbest bırakıldı. Buna tepki gösteren bazı öğrencilerde yakalarına siyah kurdele ve Atatürk rozeti takarak okula gitmiş ancak öğrenciler okul yönetiminin sözlü uyarısı ve tacizi ile karşılaşmışlar. Bazı öğrenciler ise din kültür dersinde ‘Alevilerin yemeği yenmez’, ‘Alevilerden kız alınmaz’ diye öğretmene soru soruyor ve öğretmen de ‘Var öyle şeyler’ diyor. Öğrenci ağlayarak durumu velisine anlatınca, aile çocuğunu okuldan almaya kalkıyor” dedi.

ÖNLEM ALINMIYOR
Uluocak, okul yönetimi ile görüştüklerini önlem alınacağının söylenmesine karşı herhangi bir adım atılmadığını söyledi. Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nde de geçen günlerde türbana tepki amacıyla okula taytla gelen öğrencilerin müdür yardımcısı tarafından “ahlaksızlıkla” suçlandığını anımsatan Uluoacak, Gelinen nokta şu; yırtık, dar giymek yasak, türban serbest. Yasaklar baki kaldı, türban serbest bırakıldı” diye konuştu.
(Cumhuriyet)


  http://www.radikal.com.tr/1128922112892212

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  çok jargon - ahmetsomut

  Herkes diyor ki küçük çocuğuna baş örtüsü taktırmak dindarlık taktırmamak nötrlüktür, saygıdır. Hiç de öyle değil. Başörtüsü takan insan dinin bir emrine uyduğunu gösterir. Takmayan insan da dinin bir emrini uygulamadığını gösterir. Dinin emrine uymayan da günahkar olur, dine inanmadığı için uymuyorsa zaten dinsizdir vs vs. Yani başörtüsü takmamak nörtlük falan da değildir. Dindar aileler henüz farz olmasa da çocuklarına başörtüsü takmaya alışmaları için örtü taktırabilir. Ki kızlar genelde 11-12 yaşlarında büluğ çağlarına ermeye başlarlar ve örtünmek farz olur. Kimse kimsenin örtüsüne de başaçıklığına da karışmasın. Benimki daha doğru diye diğerini zorlamasın. Takmayacak kız isterse gider okulda açar.

  okullarda tehlikeli ayrışma hk. - fgemak

  sayın başbakan okullarda türbanın serbest bırakılmasını ısrarla istiyordu,eğer kız çocuklarına mutlaka türban giydirmek istiyorlarsa okulların bir kısmını kız öğrencilere tahsis etsinler türban giymek isteyen kız öğrenciler bu okullara gitsin,türban takan kız çocuğunun örtünmenin gereğini dini inanışlarımıza göre tam olarak yerine getirdiği söylenemez,kamusal alanlarda kıyafet standardının olması lazım serbest bırakılırsa mayo ile gelen öğrenciye bir şey diyemezsiniz,bunları yasaklamaya kalkarsanız yeniden standart kıyafet tanımına dönmüş olursunuz.

  anlamıyorum - biseyler

  sizi anlamıyorum. siz arkadaşlarınız başörtülü okula geldiği diye tepki gösteren çocuklar, sizi kim nasıl bi zihniyetle yetiştiriyor anlamak güç doğrusu. ve sizi de anlamıyorum, bu yaştaki çocukların aklı ermez kapanmaya yasak kalmaya devam etmeli diyen demokratlar. siz ki her konuda statükoya karşı çıkarken mevzu başörtüsü olunca çocuğu anası babasından korumak için devlet yasağına mı sığınıyorsunuz. yazık size de demokratlığınıza da.

  - momentum

  "...bu tepki daha da derinleşiyor ve giderek İslama karşı da bir uyanışa dönüyor." Böyle bir şeyin olmayacağını çok rahat söyleyebilirim. Bu, insanlığı zorunlu, lineer bir ilerleme doğrultusunda görmek isteyen Aydınlanmacı ideolojilerin bir kuruntusu idi. Yirmibirinci yüzyıl, böyle çuvallamış progress teorileriyle dolu. Gelişim süreçleri, böyle bir lineer çizgiye indirgenemeyecek kadar karmaşık; öyle, tarihin sonunda bir mutlu son bizi beklemiyor. Ayrıca bir kültürde kurgulanan gelişim, diğer bir kültürün koşullarına uymak zorunda değildir. Hareket noktaları, temel kavramların içeriği, her kültürde değişir. Bir kültürde çözüm olan şey başka bir kültürde sorunun kendisi olur; kendi toplumumuzda canlı örneklerini her gün gördüğümüz gibi. Her ne ise, mesele bu da değil. Mesele, 30 yıl öncesine ait bir tartışma dilinin, hala bugünümüzü belirliyor olması. Türkiye, aynı Osmanlı toplumunda olduğu gibi, donmuş durumda: ne lineer, ne döngüsel, ne olumlu, ne olumsuz hiç bir değişim yaşayamıyor. Hala aynı aynanın karşısında kendini tokatlayıp duruyor. Gençliğimin Töb-Der/Ülkü-Bir kategorisini 50 yaşımda Eğitim-Sen/Eğitim-Bir-Sen olarak tekrar tekrar okumak artık sıkıyor: O ona tutanak tutmuş da o da gidip öbürüne tutanak tutmuş. Ne göz yaşarıcı bir mücadele. Talip'in beğenilmeyen yorumuna katılıyorum. Herkes alsın başını kopsun birbirinden. İzmir, Dersim, Güneydoğu, sekülerler, dindarlar, ayrılıkçı Kürtler, ayrılıkçı Türkler... Herkes kendi mutlu dünyasında yaşasın. İsteyen Avrupa Birliğine bağlansın, medeniyetin son tanrısına. Bunları yapmak için bir eksiğimiz yok, herkesin kendine güveni tam.

  ... - r11

  akp bu ülkeye büyük zararlar verdi,fakat hiç kuşkusuz bunların en büyüğü,halkı her anlamda parçalara bölmesi ve kutuplaştırmasıdır!

  bir demokrat olarak - yaralı aslan

  bir demokrat olarak her zaman başörtülü vatandaşların kamusal alanlara girebilmesini,her türlü mesleği edinebilmesini savundum ama bu şekilde değil.insanların olgunlaştığı yaşlar,siyasi görüşlerinin az çok oluşmaya başladığı yaşlar 19-20 yaşlarıdır.ama sen ilk okula başörtüsünü sokarsan bir başkası da sana tamamen ters olan giyim tarzıyla gelebilir ilk okula.bu da kutuplaşma anlamına gelir.bu ilk ve orta okulda serbest kıyafet uygulaması çok yanlış bir uygulamadır ve hemen vazgeçilmelidir.ilk ve orta okulda öğrenciler daha çocuk yapmayın bunu lütfen.insanlar o yaşlarında politik olmasınlar.üniversiteden itibaren insanlar istedikleri kıyafetlerle kamusal alanlarda olabilmeliler.ancak ilk okula baş örtüsünü sokarsan art niyet ararım tıpkı ilk okula orak çekiç tişörtlü gelen(daha doğrusu getirilen)çocuk gibi.bırakın çocuklar sadece çocukluklarını yaşasınlar.zaten hayatlarının büyük bir kısmını yetişkin insan olarak geçirecekler.o zaman kendi kararlarını kendileri verirler.son olarak akp hükümeti böyle devam ederse ülke çok kanlı bir iç savaşa doğru gidiyor ne yazık ki

  Cumhuriyet Felsefesi! - velmas75

  Müslüman bir ülkede Müslüman çocuğunun ne giydiği yadırganır ve hor görülür oldu. Cumhuryiet Gazetesi sürekli böyle konuları kaşıyor ve sorun gibi gösteriyor. TAHAMMÜLSÜZLÜK. Hoş görü yoksunluğudur bunun adı..