Okullarda zil yarın çalacak

Yeni eğitim-öğretim yılı başlıyor. 13.5 milyon öğrenciyle 575 bin öğretmen yarın dersbaşı yapacak. Sağlık Bakanlığı, veliler için beslenme öğütleri verdi.

ANKARA - 2005-2006 eğitim-öğretim yılı yarın başlıyor. İlköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 13.5 milyon öğrenciyle 575 bin öğretmen ders başı yapacak. İlköğretimde bu yıl yeni müfredat uygulanacak. Yeni eğitim yılının ilk dönemi, 9 Ocak 2006'da sona erecek. Yarı yıl tatili Kurban Bayramı'yla birleştirildiği için öğrenciler üç hafta tatil yapacak. İkinci yarı 30 Ocak Pazartesi günü başlayacak ve 12 Haziran 2006 Pazartesi günü tamamlanacak.
Sağlık Bakanlığı, okulların açılması öncesinde velilere beslenme çantasıyla ilgili son dakika uyarılarında bulundu. Sağlık Bakanlığı Gıda Güvenliği Daire Başkanlığı yetkilileri, velilerin beslenme çantalarında bulundurmaları gerekenleri açıkladı. Çocukların, yeterli ve dengeli beslenmesi için dört temel besin grubuna gereksinim duyduğunu belirten yetkililer, beslenme çantalarında süt ve süt ürünleri, et, yumurta, kurubaklagiller, sebze ve meyvelere yer verilmesi gerektiğini söyledi.
Beslenme çantalarında fındık ve ceviz bulundurulmasının çocukların enerji, protein ve mineral ihtiyacını karşılayacağını hatırlatan yetkililer, içecek olarak da ayran, süt veya taze sıkılmış meyve suyunun tercih edilmesi gerektiğini ifade etti. Beslenme çantasının besinleri bozmaması için her gün temizlenmesi gerektiği de vurgulandı. (anka, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7570897570890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.