Okulları açtılar öğretmen yok

Aydın ve ilçelerinde yeni açılan sekiz Anadolu lisesine öğretmen atanmayınca, geçen hafta tüm dersler boş geçti.
Yeni eğitim yılında merkezde iki, Nazilli, Söke, Bozdoğan, Karacasu, Germencik ve Kuşadası'nda da birer Anadolu lisesi açıldı.
Haber: YALÇIN ATA / Arşivi

AYDIN - Aydın ve ilçelerinde yeni açılan sekiz Anadolu lisesine öğretmen atanmayınca, geçen hafta tüm dersler boş geçti.
Yeni eğitim yılında merkezde iki, Nazilli, Söke, Bozdoğan, Karacasu, Germencik ve Kuşadası'nda da birer Anadolu lisesi açıldı. Okullara toplam bin öğrencinin kaydı yapıldı. Müdürleri de atanan okullara, öğretmenlik için 800 kişi başvurdu. Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü, ihtiyaç olan 156 öğretmen için bakanlığa teklifte bulunarak atama yapılmasını istedi. Ancak atama yapılmayınca sınıflar öğretmensiz kaldı.
Bu durum velileri isyan ettirdi. Veliler, "Bakanlık, öğretmen sorununu çözemiyorsa, bu okulları niye açtı?" dedi.
Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de sıkıntılı: "Bakanlığın yapacağı atamaları bekliyoruz. Soruna geçici çözüm bulmak için, başvuranlar arasında, en yüksek puandan başlamak üzere ihtiyaç olan öğretmene ders başı yaptırmayı düşünüyoruz."
Eğitim-Sen Aydın Şube Başkanı Asaf Pınarbaşı, "Olay siyasi. Bakanlık, Anadolu liselerine atanacak öğretmenler için kriter tablosu oluşturdu. Ancak bu kriterlere uygun, AKP içinde, partili öğretmen bulamadılar. Kendi adamlarını atayacak bir yöntem bulmaya çalışıyorlar" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7576947576940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.