Okulların durumu 'ortada'

İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından,
İstanbul'daki özel ve resmi tüm okulların iç ve dış ortamları denetlendi.

İSTANBUL - İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından,
İstanbul' daki özel ve resmi tüm okulların iç ve dış ortamları denetlendi. Değerlendirmesi tamamlanan okullarda, özellikle çevre sağlığı açısından yüzde 100'e yakın oranda başarılı uygulamalara rastlanırken, çocukların güvenliği açısından okul çevrelerinde taşıtların hızını kesen yükseklikler ve yaya geçişleri için levha veya ışıkların eksikliği ise dikkat çekti.
Yılmazer: Genelde memnunuz
İl Sağlık Müdürlüğü Gıda Kontrol ve Çevre Sağlığı Şube Müdürü İrfan Yılmazer, dış ortamda 21, iç ortamda ise 12 parametreye baktıklarını söyledi. Yapılan dış ortam denetimlerine zabıta ve polis de katıldı.
Büyükçekmece, Kartal, Silivri, Beşiktaş ve Bayrampaşa'daki 158'i resmi, 23'ü özel toplam 181 okulun değerlendirmesinin tamamlandığını belirten Yılmazer, okullardan genel olarak memnun olduklarını kaydetti. Özellikle çevre sağlığı açısından değerlendirmesi tamamlanan okullarda yüzde 100'e yakın başarılı uygulamalarla karşılaştıklarını vurgulayan Yılmazer, "Fakat çocuklarımızın güvenliği için iç ve dış ortamlardaki tüm parametrelerde yüzde 100 başarı sağlamalıyız" dedi.
Dış ortamları denetlenen okullar, bahçe temizliği, yeterli çöp kovası bulundurmaları, çevre güvenliğinin sağlanmış olması ve oluşturulan sivil savunma üniteleriyle 'geçerli not' aldı. Buna karşın dış ortam değerlendirmesinde resmi okulların yüzde 81'inde paratoner, yüzde 51'inde özürlü öğrenciler için geçişler, yüzde 49'unun çevresinde hız kesen yükseklikler, yüzde 65'inde yaya geçişleri için levha veya ışık olmaması dikkat çekti.
Ayrıca bu okulların yüzde 7'sinin yakınında cep telefonu yer istasyonu, yüzde 5'inin çevresinde kahvehane ve içki satışı yapılan mekânlar, yüzde 6'sında seyyar satıcılar, yüzde 4'ünde de tiner ve bali kullanılan ya da satılan işyerleri olduğu tespit edildi. Özel okulların yüzde 64'ünde paratoner, yüzde 64'ünde özürlüler için geçişler, yüzde 77'sinde hız kesen yüksekliler, yüzde 65'inde yaya geçişleri için levha veya ışık olmadığı saptandı.
İç ortam açısından değerlendirildiğinde resmi ve özel okullar, genel temizlikleri, fiziki durumları, sosyal alanları ve dersliklerinin uygunluğunda yüzde 100'e yakın başarılı bulundu. Bununla beraber resmi okulların yüzde 23'ünün gıda ünitelerinin, yüzde 8'inin de tuvaletlerinin genel sağlık kurallarına uygun olmadığı belirlendi.