Okulöncesi eğitim zorunlu olacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek yıl 15 ilde başlatacağı pilot uygulamayla zorunlu eğitim yaşını beşe indirecek ve okulöncesi eğitimi zorunlu kılacak. MEB, 2013 yılına kadar uygulamayı Türkiye çapına yaymayı planlıyor.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek yıl 15 ilde başlatacağı pilot uygulamayla zorunlu eğitim yaşını beşe indirecek ve okulöncesi eğitimi zorunlu kılacak. MEB, 2013 yılına kadar uygulamayı Türkiye çapına yaymayı planlıyor.
Türkiye'de 4-6 yaş grubundaki çocukların yüzde 25'i, 5-6 yaş grubundaki çocukların ancak yüzde 32'si MEB'e bağlı okulöncesi kurumlardan faydalanıyor. Bu oran Meksika'da yüzde 70, Doğu Avrupa ülkelerinde en az yüzde 50, AB ülkelerinin hemen hepsinde ise yüzde 100'e yakın.
Önce 15 ilde
MEB Okulöncesi Eğitim Genel Müdürlüğü, hazırladığı yasa taslağıyle okulöncesi eğitim zorunlu hale getirilmesi için ilk adımı atıyor. Ocak
ayı başında onaylanması beklenen tasarı sonrasında, pilot olarak seçilen 15 ilde zorunlu eğitim yaşı beş yaşına çekilecek. Okulöncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, beş yıllık kalkınma planı çerçevesinde MEB'in beş yaşındaki çocukların tamamının okul öncesi eğitime başlamasını hedeflediğini ve tasarının hazırlandığını açıkladı. 2008 sonu itibarıyla beş yaşındaki çocukların yüzde 47'sinin okulöncesi eğitimde yer alacağını anlatan İnanlı, "Yaygınlaştırma kaygımızdan çok kaliteyi artırma kaygımız var. Öğretmen ve araçgereç konusunda AB standartlarını yakaladık" dedi.
İnsanın en verimli çağında...
Uzmanlar, erken çocukluk adı verilen 0-6 yaş arası dönemin çocuğun en hızlı geliştiği dönem olduğunu belirtiyor. Beyin gelişiminin büyük bir bölümü 0-4 yaş arasında tamamlanıyor. Erken çocukluk dönemindeki deneyimler beynin çalışma biçimi için belirleyici. Bu dönemde çocuğun yeterli beslenmesi, etkileşimde bulunabildiği, onun gelişimini destekleyen bir ortamda bulunması gerekiyor. Erken çocukluk eğitimi insan gelişiminin başlangıç noktası.