Okulöncesi eğitime ilgi arttı

ANKARA - Bu yıl Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon çocuk anaokullu oldu. MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Remzi İnanlı, Türkiye genelinde okul öncesi öğrenci sayısının bu yıl 150 bin artarak 950 bine yükseldiğini söyledi. İnanlı, okul öncesinin bu eğitim-öğretim yılından itibaren zorunlu tutulduğu 32 ilde de okullaşma oranının ortalama yüzde 88’e çıktığını ifade etti.
İnanlı’nın verdiği bilgiye göre okulöncesinde bu eğitim öğretim yılında yeni kayıt yaptıran öğrenci sayısı geçen yıla göre yaklaşık yüzde 40 arttı. 1271 anaokulu faaliyet gösterdi. 

Yüzde 88’e çıktı
2009-2010 eğitim-öğretim yılında 32 ilde okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilmişti. Öğrenci sayısındaki artış bundan da kaynaklandı. Ancak İnanlı zorunlu olsun olmasın tüm Türkiye genelinde okul öncesi eğitimde artış gözlemlediklerini vurguladı. İnanlı, 32 ilde okula gidemeyen yüzde 12 oranındaki çocuğun genellikle nüfusu dağınık olan veya yaşlı nüfus sayısı fazla, çocuk sayısı bir sınıf açmaya yetmeyen yerleşim birimlerinde yaşadıklarını açıkladı. İnanlı, okul öncesi eğitimle ilgili projeleri anlattı:
“Mesela Trabzon’da yerleşim birimleri dağınık, çocuk köyde oturuyor. Bir çocuk veya üç beş çocuk var, sınıf açamıyorsunuz. ‘Dağınık olan bu yerlerde yaşayan çocuklara nasıl bir eğitim verilsin’ diye çalışmalar yapılacak. Belki mobil anaokulu uygulaması genişletilebilir, belki gezici öğretmenler görevlendirilebilir. Yani öğretmenler belirli günlerde köylere gider, eğitim verir.” (aa)