'Okulu açın' diyen veliler yol kapattı

Ümraniye'ye bağlı Alemdar beldesi sakinlerinden oluşan bir grup, beldede üç yıl önce Ekrem Ekşi tarafından yaptırılan ama bir türlü açılamayan okulu protesto etmek için yol kapatma eylemi yaptı.

İSTANBUL - Ümraniye'ye bağlı Alemdar beldesi sakinlerinden oluşan bir grup, beldede üç yıl önce Ekrem Ekşi tarafından yaptırılan ama bir türlü açılamayan okulu protesto etmek için yol kapatma eylemi yaptı. Şile Otoyolu'nu yaklaşık iki saat trafiğe kapatan protestoculardan üçü gözaltına alındı.
İstanbul Valisi Muammer Güler ise eyleme katılanların 'şov amaçlı kullanıldığını' öne sürdü. Okulu yapan müteahhidin devletle hiçbir resmi bağı olmadığını belirten Vali, "Kendisi daha önce bir dernekle yapılan anlaşmaya göre bağışlanmak üzere bir okul yapımına başlamıştır. Dernek bu taahhüdünü yerine getirememiştir. Devlete zorla okul satmanın âlemi yoktur. Müteahhidin belirttiği fiyatlar, fahiştir" dedi. Üç yıl önce biten okulun yanı başında oturan mahalle sakinleri ise çocuklarını 5 km. ötedeki bir okulun 70 kişilik sınıflarına gönderdikleri için isyan ediyor.