Okulu karıştıran 'başkanlık' anketi

Okulu karıştıran 'başkanlık' anketi
Okulu karıştıran 'başkanlık' anketi
Kastamonu'da öğrencilere dağıtılan başkanlık sistemi hakkında soruların olduğu anket okulu karıştırdı. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğrencilerin siyasete alet edildiğini söyleyerek çalışmaya tepki gösterdi.

RADİKAL-Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Kastamonu Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışmaya katılmak için başkanlık sistemi hakkında soruların yer aldığı bir araştırma hazırladı. Hürriyet'ten Gamze Kolcu'nun haberine göre  “İlköğretim ve ortaöğretim öğrenci velilerinin başkanlık sistemine bakış açılarını incelemek ve değerlendirmek” için hazırlanan anket, velilere ulaştırılmak üzere Şehit Şerife Bacı Ortaokulu öğrencilerine dağıtıldı.

“BAŞKANLIĞA DESTEK VERİR MİSİNİZ?

”Kastamonu BİLSEM Proje Danışmanı Özkan Kahveci ve iki öğrenci tarafından hazırlanan ankette, “Şu anki yönetim biçimimizin avantajları ve dezavantajları nelerdir?”, “Başkanlık sistemine geçilmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?”, “Sizce başkanlık sisteminin avantajları ve dezavantajları nelerdir?”, “Ülkemizde başkanlık sistemine geçilmeli midir?”, “Başkanlık sistemine geçilmesine destek verir misiniz?”, “Şu anki parlamenter sistem Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılıyor mu?” gibi sorulara yer verildi.

ÖĞRETMENLER UYARDI DAĞITIMI KESTİK

Anketin MEB onayı ve Kastamonu Valiliği oluruyla öğrencilere dağıtıldığını belirten Şehit Şerife Bacı Ortaokulu yöneticileri, “Anketİ, BİLSEM’den bir öğretmen okulumuzdaki öğrencilerle yapılıyor. Çalışma resmi olurla geldi, bizler de velilere ulaştırılması için öğrencilerimize dağıttık. Birkaç sınıfa dağıttıktan sonra bazı öğretmen arkadaşlarımız, Başkanlık sistemiyle ilgili anketin yanlış anlaşılabileceğini söylediler. Uyarıdan sonra yanlış anlaşılmaları engellemek için dağıtımı kestik. Sadece iki sınıfa dağıtıldı” dediler.

ÖĞRENCİLERİ SİYASETE ALET ETMEYİN

Öğrencilerin siyasete alet edildiğini söyleyerek çalışmaya tepki gösteren Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, şunları söyledi:“Böyle konularda öğrencilerin alet edilmesi gayri ahlaki bir durum. Bunu kim yapıyorsa, kim izin veriyorsa bedelini ödemek zorunda. Öğrenciler postacı gibi kullanılıyor ve anketlerin velilere verilmesi isteniyor. Öğrencileri siyasi alana çekmek, kargo hizmetlisi gibi görmüşler. Eğitim bunun neresinde? Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da buna izin vermemesi gerekir. Kimsenin böyle bir çalışmaya ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Anketin yapılmasına, öğrencilerin kullanılmasına ön ayak olan yöneticilere soruşturma açılmalı.”