'Okulumuz müze yapılmasın'

Maçka'daki Akif Tunçel Endüstriyel Teknik Okulları binası Mimar Sinan Müzesi yapılmak isteniyor. Tarihi binada eğitim gören öğrenciler ise günlerdir yaptıkları eylemlerle bunu engellemeye çalışıyor.

İSTANBUL - Maçka'daki Akif Tunçel Endüstriyel Teknik Okulları binası Mimar Sinan Müzesi yapılmak isteniyor. Tarihi binada eğitim gören öğrenciler ise günlerdir yaptıkları eylemlerle bunu engellemeye çalışıyor.
Okulun devri için Milli Eğitim Bakanlığı'yla görüştüklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Oraya Mimar Sinan Müzesi düşünüyorum. Üstat Mimar Sinan'ın müzesi yok İstanbul'da. Ancak sayın bakan ile görüşmemizde, bir başka proje daha düşündük. Şimdi onun çalışmasını yapıyoruz. Okul eğitimine başka yerde devam edecek. Ancak bu bir süreç gerektiriyor. Muhtemelen okullar tatile girdikten sonra devir gerçekleşir" dedi. Devre karşı günlerdir protesto eylemi yapan öğrenci ve veliler ise dün de okulun önünde ellerinde 'Anıların mekânı satılamaz', 'Maçka bizimdir bizim kalacak' yazılı dövizlerle oturma eylemi yaptı.
1. Dünya Savaşı'nda İtalyanlar tarafından elçilik binası olması amacıyla yapılan bina, önce belediyeye sonra Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildi. 1958'den beri okul olarak kullanılan bina, 1992'de meslek liselerinin kurucusu Akif Tunçel'in adını aldı.


    http://www.radikal.com.tr/8478148478140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.