Okur: 'Yaşayan devi anlamak lazım'

İSTANBUL - Yaşar Kemal’in Kürt sorununun çözümü için Radikal’den yaptığı çağrıyı www.radikal.com.tr adresinden okuyanlar çok sayıda yorum yaptı. Radikal’in internet sitesinde yapılan bazı yorumlar şöyle: 

Necmettin Belli: Çözüme gerçekten katkı sunacak şahsiyetlerin kim olduğunun değil de önerisinin dikkate alınması gerektiğine inanan insanlardanım. Sanırım ciddi önerileri olan şahsiyetler var. Kulağımızı uzatıp, ses almaya özen gösterelim. Yaşayan devi anlamak lazım.

Sumsurlu: İşte tarihi firsat. Yıllardır kafalarımıza çözümsüzlük aşılandı. ‘Her Türk asker doğar’, ‘En iyi Kürt, ölü Kürttür’ Bunların binlercesi var. Neticede ne oldu? 20 senede 300 milyar dolar iç savaşa gitti. Türkiye, üniversite eğitimde geriye düştü. Yetenekler heba oldu.

‘Kulak verme zamanıdır’
Ofcemof: Bir insan ömrü bir toprağı, onun üzerindeki yaşanmışlığı, kültürünü anlamak için nedir ki? Ne kadar yeterli ki? Yaşar Kemal bin yıllık çınar. Yaşar Kemal bugün bir nefes konuşuyorsa, durup dinlemek gerekir, baba diye elini öptüğümüz, bu ülkeye derin, kapanması zor yaralar açan Demirelleri değil, halkın arasından gelen, halkın gerçek sözcüsü, büyüğü, söz diyeni olanlara biraz kulak vermek zamanıdır.

Selim Yıldız: Yaşar Kemal’in belirttiği Katalan, Bask, Korsika, Galler ve Belçika modellerini, çözüm projelerini masaya yatırıp bize uyarlanacak olanını konuşmuyor ve tartışmıyoruz? Sorunlarını çözen devletlerin uzmanlarından birer kişiyi getirip kamuoyu karşısında fikirlerini dinlemiyoruz? 

İyi niyetli çabalar
Salih Topçu: Yaşar Kemal: “Evet, Kürtler ve Türkler 1000 yıldır birlikte yaşıyorlardı. Osmanlı’da birçok millet birlikte yaşıyordu.
Kötülenen, aşağılanan bir millet, bir boy yoktu” derken tarihin hakkını veriyor hakkını veriyor ve bu özlemi günümüze taşımayı da istiyor gibiydi. Osmanlı’nın yaptığını, onların çocukları olan bizler de yapmalıyız kanımca. Cumhurbaşkanı Gül’ün ve hükûmetin iyi niyetli çabaları çar çur edilmemeli, diye düşünüyorum. Bu tarihi fırsat iyi değerlendirilmeli.

‘İlham alalım’
Arjink: Ape (Amca) Yaşar, okurken gözlerim yaşardı. Yüreğine beynine sağlık. Ömrün uzun olsun. Sana daha çok ihtiyacımız var.

Riyilmaz: Sorun bizim içimizde. Çaresi de bizde. Dış mihrak ancak birkaç kişiyi ayartabilir. “Körler” göremeyebilir. Meselenin kaynağını dışarıda aramak kolaycılık. Meselenin geçmişini Yaşar Kemal gayet hakimane sayıp dökmüş. Konuş Yaşar Baba. İlham alalım.