Okut kızını, al yeşil kartı...

Ağrı'nın Tutak ilçesi kaymakamı Türker Çağatay Halim'in, "Kız çocuğunu okula göndermeyen ve kaçak elektrik kullananlara yeşil kart vermeyeceğim" açıklaması üzerine 700 kız okullu oldu, kaçak elektrik kullanımı azaldı.

AĞRI - Ağrı'nın Tutak ilçesi kaymakamı Türker Çağatay Halim'in, "Kız çocuğunu okula göndermeyen ve kaçak elektrik kullananlara yeşil kart vermeyeceğim" açıklaması üzerine 700 kız okullu oldu, kaçak elektrik kullanımı azaldı.
Bir yıl önce göreve başlayan kaymakam Halim, ilçe merkezi ve 85 köyde çocuklarını okula göndermeyen ve kaçak elektrik kullanlara yeşil kart vermeyeceği yönündeki açıklamasının olumlu sonuçlarını gördü. Böyle bir açıklama yapmak zorunda kaldığını belirten Halim, şunları söyledi:
"Yeşil kart almak için müracaat eden her aile, mutlaka çocuğunun okula gittiğine dair okuldan aldığı yazıyı ve son ödediği elektrik faturasını göstermek zorunda. Bunları ibraz edemeyen, yeşil kart alamaz. Başlattığımız uygulama sayesinde 700 kız çocuğumuz okullu oldu. Bunların bazısı hiç okula gitmeyen ve devamsızlık yapanlar. Tedaş'tan aldığımız bilgiye göre de, kaçak elektrik kullanımında önemli ölçüde azalma olmuş. 150 aile yeni abone olurken, Ağrı'da elektrik tahsilatı sırasında da birinciyiz. Bunun ileriki günlerde daha da iyi olacağına inanıyorum."