Okutan modeli UNICEF raporuna girdi

Okulöncesi eğitim konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan ve radikal'in 26 Mayıs 2006'da 'Sizin gibi valileri hey yerde görme isteriz' başlığıyla manşete taşıdığı Trabzon Valisi Nuri Okutan, UNICEF raporuna konu oldu.

TRABZON - Okulöncesi eğitim konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan ve radikal'in 26 Mayıs 2006'da 'Sizin gibi valileri hey yerde görme isteriz' başlığıyla manşete taşıdığı Trabzon Valisi Nuri Okutan, UNICEF raporuna konu oldu. UNICEF'in 'Okulöncesi bilgi tutum davranış araştırması' raporunun proje koordinatörlüğünü Hacettepe Üniversitesi'nden Doç. Dr. Arif Altun yapıyor. Altun, okulöncesi eğitim konusunda 'örnek olay' olarak Okutan'ı seçtiklerini belirtti.
'Kampanya' kavramı
Vali Okutan'ın Siirt, Sakarya ve Trabzon'da yürütülen çalışmaları olduğunu hatırlatan Altun, şöyle devam etti: "Bu çalışmaları Okutan, bir metafor alarak, 'kampanya' kavramıyla açıklamakta. Toplumsal kampanyalar, sosyal değişimin gerçekleşebilmesi için demokratik araçların işe koşulması ile kamuoyu desteğini mobilize etmek olarak tanımlanabilir."
Altun, okulöncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve sürekliliğinin sağlanması için bir 'Okutan modeli' oluştuğunu vurguladı. Altun şunları söyledi: "Bu modelde düşünsel liderlik, takım çalışması, etkin hizmet anlayışı ve sosyal kalkınmacılık beceriler bölümünü, hedef koyma, farkındalık yaratma, yoğunluk ve talep oluşturma, yaygınlaştırma, talebin karşılanmasına hazır olma, teşviklerin uygulanması, sürekliliğin sağlanması, izleme ve değerlendirme ise süreçler kısmını oluşturuyor."
Vali Okutan, eğitimdeki çalışmaları nedeniyle geçen yıl Koç Vakfı tarafından verilen 100 bin dolarlık ödülü kazandı. Okutan bu ödülü harcamayıp Sakarya'da ölen annesinin ismi verdiği Fatmana Okutan Anaokulu'nu inşa ettirdi.