Okutan olmazsa eylülde evlenecekler

Henüz evlenmek için çok küçükler. Onlar, Prof. Dr. Türkan Saylan'ın, "Yardım etmezseniz okula gitmek yerine evlendirilecekler" dediği çocuklar. 12 yaşındaki Merve Gök, İzmir Turgutreis İlköğretim Okulu'nun en başarılı öğrencilerinden.
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

İZMİR - Henüz evlenmek için çok küçükler. Onlar, Prof. Dr. Türkan Saylan'ın, "Yardım etmezseniz okula gitmek yerine evlendirilecekler" dediği çocuklar. 12 yaşındaki Merve Gök, İzmir Turgutreis İlköğretim Okulu'nun en başarılı öğrencilerinden. Yazgısı perakende zinciri Metro AG'nin bursuyla tersine dönüvermiş. Bir gün öncesine göre çok daha umutlu bakıyor hayata. Üç kardeşi var Merve'nin. Babası ambarlarda iş bulabilirse günübirlik yükleme boşaltma yapıyor. Çoğu zaman da boynu bükük dönüyor Gültepe'deki gecekonduya. Üstelik gecekonduları da kira.
Sonra Nurhan Selvi'yle karşılaşıyoruz. O da 12 yaşında ve şirketin kanatları altına girmeyi başarmış. Öğretmen olmak istiyor. Babasının işi olmadığı için geniş bir aile olarak büyükbabasıyla birlikte kalıyorlar. Ailedeki sıkıntılar ve gelecekteki umutlar kardeş gibi yan yana duruyor yüreğinde.
Doktorluğu isteme nedeni başka
Şubat güneşinin ısıtıyormuş gibi yaptığı İzmir'de Merve Erenli'yle konuşmadan geçemiyoruz. Diğer arkadaşları gibi öğretmen değil doktor olmak istiyor Merve. Nedenini soruyorum, annesi yanıt veriyor: "Sigortamız yok. Hastaneye gidemiyoruz. Bunlardan etkilendiği için doktor olmak istiyor."
Eğitimin kangren haline geldiği Türkiye, kızlarını sivil toplum örgütlerinin çabasıyla okula gönderebiliyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Milliyet Gazetesi'nin ortaklaşa yürüttüğü, 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyasına Metro AG 1000 öğrenciyle katıldı. Şirketin 1000 kız çocuğunun eğitim masraflarını üstlenmesiyle ilgili İzmir'de düzenlenen toplantıya ÇYDD Genel Başkanı Prof. Türkan Saylan da katıldı. Çok konuşmadı Saylan. Az sözle, mesajını verdi: "Okullar eylül ayı geldiğinde açılacak ama paraları olmadığı için birçok genç kızımız liseye gidemeyecek. Ne olur yardım edin yoksa eylülde bu küçücük çocukları iki üç milyara kocaya verecekler."
Daha sonra Türkan Saylan, Türkiye'nin hâlâ töreden kumadan, berdelden bahsettiğini söyledi ve burs alan kızlara sorular sormaya başladı. Koro halinde birisi hariç her soruya 'hayır' yanıtı aldı.
"Kuma olacak mısınız?"
- Hayıııır.
"Berdel olacak mısınız?"
- Hayıııır.
"Töre cinayetine kurban gidecek misiniz?"
- Hayıııır
Ve son soru.
"Atatürkçü olacak mısınız?"
- Eveeeeet.
Saylan, eğitimin, bugün yaşanan cinayetlerin, sağlık sorunlarının ve hayatın her alanındaki diğer sorunların tamamının çözümü olduğunu söyledi. ÇYDD Başkanı, son mesajını işadamlarına ayırdı:
"Türkiye'de Metro gibi 1000 çocuğumuzu okula gönderecek başka şirketler yok mu? İstanbul Sanayi Odası'nın 500 büyük kuruluşu nerede? Bu çocuklara yardım edin. Hedefimiz 100 bin kızı okula göndermek. Her ilçeye bir yurt yapabilirsek kızlarımız liseye gidebilecek. Her ilçenin zenginleri var. Ne olur birer yurt yapın."
Üniversiteye de gidecekler
Metro AG'nin Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek, 1000 öğrencinin bir yıllık maliyetlerinin 340 bin YTL olacağını, üç yıllık toplam maliyetin ise 1 milyon YTL'nin üzerine çıkacağını söyledi. Tümbek, 1000 öğrenci için grup bünyesindeki şirketlerin genel müdürleriyle uzun görüşmeler yapmış. Metro Grossmarket 200, Real Hipermarket 300, Metro MAM 100 ve Metro AG 400 öğrenci okutmak için anlaşmış. Tümbek, ortaöğretim eğitimlerini üstlendikleri öğrencilerin en başarılı 100'ünü lise ve üniversiteye göndereceklerini de müjdeledi.
Burslar Türkiye geneline
Metro, eğitim burslarını sadece Doğu illerine değil, Türkiye'nin her bölgesine eşit olarak dağıtmaya çalışıyor. Proje Trabzon, İzmir, Adana, Antakya, Gaziantep, Osmaniye, Bodrum, Konya ve Fethiye'yi de kapsayacak. Onlara el uzatan çıktıkça, eylülde okul yolları, kollarının altında kitapları, yüzleri ışıl ışıl gülen kızlarla dolacak.