'Okutan' vali ile Trabzon da zirvede

'Okutan' vali ile Trabzon da zirvede
'Okutan' vali ile Trabzon da zirvede

Trabzon?u okul öncesi eğitimde zirveye taşıyan vali Nuri Okutan sınıfları sık sık ziyaret ediyor. FOTOĞRAF: ALİ LEYLAK / DHA

TRABZON/İSTANBUL - Valilik yaptığı illerde okul öncesi eğitim kahramanı olan Nuri Okutan, Trabzon’u da iki yılda Türkiye ikinciliğine taşıdı.
Daha önce görev yaptığı Siirt ’te, yüzde 4 olan okul öncesi eğitim oranını, dört yılda yüzde 62.99’a,  Sakarya’da üç yılda yüzde 7’den yüzde 72’ye çıkaran ve Vehbi Koç Vakfı ödülüne layık görülen Vali Nuri Okutan, Trabzon’da da önemli bir başarıya imza attı. Trabzon’da, 2002’de yüzde 8.4, 2003’te yüzde 9.15, 2004’te yüzde 19.90, 2005’te yüzde 31.25, 2006’da yüzde 37.79 olan okul öncesi eğitim oranı, Nuri Okutan’ın göreve başladığı 2007 yılında yüzde 61.80’e, 2008 yılında ise yüzde 84.60’a çıktı. Okul öncesi eğitime, 33 bin 677 çocuğun dahil edildiği Trabzon, Amasya’nın ardından bu alanda ikinci oldu.
Okul ve öğrenci sayısının artmasının ardında ise özverili bir çalışma var. Okutan başarının sırrını şöyle anlatıyor:
“Hem Siirt’te hem Sakarya’da yaptığım çalışmaları burada da denedim. Hem öğretmenlerimizle hem müdürlerimizle toplantılar yaptım. Sınıf sorunu çıktı. Okullarda  idareci odalarını azalttım. Apartmanlarda yerler kiraladık. Sadece ilköğretimlerdeki sınıfları kullanmadık. Ortaöğretimde de uygun alanları okul öncesi eğitime çevirdik. Kamu kurumlarındaki uygun alanlardan da yararlandık. Mahallelerde kadınlar için hizmet veren Toplum Merkezleri’nde de okul öncesi eğitim açtık. Öğretmen yetiştirmek için sözleşmeli öğretmen aldık. Standartları tutan öğrencilerden, açıköğretimde okuyanlara oryantasyon eğitimi verdik. Usta öğretici olabilecekleri belirledik. 1000 kişiydi. Bakanlıktan kadro istedik onlar için. Bakanlık bu konuya ilgimi bildiği için bana kadro ayırıyor. Öğretmenler mahalleleri gezdi, öğrenci aradı. Muhtarların da öğrenci bulmada önemli rolü oldu. Onları ödüllendirdik. Takdirnameler verdik. Şimdiki planım Trabzonspor maçlarına kombine bilet ödülü. Öğretmenleri de ödüllendirdik tabii.” (Radikal)