Okuyamadı, okutuyor

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Edebiyat Bölümü'nü kazandığı halde parasızlıktan okuyamayan Şırnaklı Hatice Atan, kurduğu dernekle memleketindeki kız çocuklarını okula kazandırmaya çalışıyor.

ŞIRNAK - Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Edebiyat Bölümü'nü kazandığı halde parasızlıktan okuyamayan Şırnaklı Hatice Atan, kurduğu dernekle memleketindeki kız çocuklarını okula kazandırmaya çalışıyor.
Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte bir ekip kurarak köy köy dolaşan dernek üyeleri, 2 bin 200 öğrenciyi yeniden okula kavuşturdu, bu öğrencilerden 20'sini ise bizzat okutuyor. Öğrencilerin kırtasiye ve giysileri, esnaf dernek üyelerince karşılanıyor, gönüllüler de öğrencileri sınavlara hazırlıyor.
'Yeşeren Gençlik Derneği'nin 24 yaşındaki başkanı Hatice Atan, Başağaç Köyü'nde doğdu. Ailesi, terör nedeniyle Şırnak'a göç etmek zorunda kaldı. Okul çağı gelince annesi gizlice kaydını yaptırdı. İlköğretimi birincilikle bitirdi, edebiyat yarışmalarında ödüller aldı ve kazandığı bursla liseyi okudu. 2001'de ÖSS'de Boğaziçi Üniversitesi'ni kazandı, fakat parasızdı, okulu birinci sınıfta bıraktı. Şırnak'ta kendisi gibi birçok öğrenci olduğunu söyleyen Hatice, "Bu öğrencilere destek olacağım diye söz verdim. İlk başta yedi kişiydik, ama şimdi 600'e yakın genç dernekte görev yapıyor. Derneği ilk kurduğumuz günlerde çoğu insan 'Gençleri yanlış yönlere çekiyorsunuz', babam ise 'Kız çocuklarının ne işi var dışarıda' dedi. Ancak kendimizi kanıtladık" diye konuştu.
Üç yıl sonra yeniden okul
Nurcan Uçar, Beytüşşebap'a bağlı Bolağaç Köyü'nden: "Sekiz kardeşiz. Hatice ablanın ekibi ailemi ikna etti. Üç yıl aradan sonra tekrar okula başladım. Şırnak Anadolu Lisesi'ni kazandım. Batıdaki güzel üniversitelerde okumak istiyorum ve bunu yapacağım." Aynı köyden dokuz kardeşli 17 yaşındaki Edibe Bolu ise ekip sayesinde bir yıl sonunda yeniden okula başlamış. Edibe "Doktor olmak istiyorum. OKS'de aldığım puanla İstanbul'da birçok özel okul ve Anadolu lisesine girebiliyordum. Ama ailem il dışında okumamı istemedi. Şırnak Anadolu Lisesi'ne kayıt yaptırdım" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7581387581380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.