Okyanus sanığı rektör: Yasadışı dinlendim

Okyanus sanığı rektör: Yasadışı dinlendim
Okyanus sanığı rektör: Yasadışı dinlendim
Konya'da Okyanus Şirketler Grubu'na yönelik operasyonda yakalanıp tutuklanan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun ile Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, hastane başhekimleri ve siyasetçilerin de aralarında bulunduğu 45'i tutuklu 234 sanıklı davanın görülmesine Adana Özel Yetkili 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce başlandı


Adana Adliyesi’nde görev yapan hâkim ve savcıların telefonlarının dinlenmesine, bazıları hakkında soruşturma açılmasına da neden olan davanın dün başlayan ilk duruşmasının bir hafta sürmesi bekleniyor. Adliye binası sanık sayısının fazlalığını nedeniyle bu dava için yeniden özel olarak düzenlendi.

Rektör, dekan, doktor...
Suç örgütü kurup hastaneler için girdikleri ihalelerde devleti 350 milyon lira zarara uğrattığı iddiasıyla geçen yıl Okyanus Şirketler Grubu’na yönelik olarak Konya merkezli yapılan operasyonda yakalanıp tutuklanan 45 tutuklu sanık üç araçla cezaevinden duruşmanın yapılacağı eski adliye binasına getirildi. Çok sayıda sanık yakını ve Selçuk Üniversitesi’nden öğretim üyeleri sanıklar adliyeye getirildiğinde ‘Süleyman hoca sen bizim her şeyimizsin’ sloganı attı. Okudan’ı destekleyen dövizler açıldı. Okudan kelepçelenmeden adliyeye sokuldu.
Davada yargılanan 234 sanık arasında şirket sahibi Argun ve Rektör Okudan’ın dışında, AKP İl Başkanı iken 29 Mart’ta aynı partiden aday gösterilip, seçimi kazanan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKP Konya Milletvekili Abdullah Çetinkaya’nın kardeşi Ubeydullah Çetinkaya ile Selçuk Üniversitesi’nin iki dekanı, iki hukuk profesörü, çeşitli hastanelerde görevli 15 başhekim, 16 başhekim yardımcısı, 28 doktor, yedi hastane müdürü, 18 hastane müdür yardımcısı, üç avukat da bulunuyor.
İddianamede, Nusret Argun’a, ‘örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak gibi suçlardan toplam 1205 yıl hapis cezası isteniyor. Evinde 1 milyon lira çıktığı iddia edilen tutuklu Rektör Okudan’ın ise ‘ihaleye fesat karıştırmak, çıkar sağlamak suretiyle görevi kötüye kullanma’ gibi suçlardan toplam 40 yıl hapsi istendi.
Duruşmada 1.5 saat ifade veren Okudan telefonunun dinlenmesine ilişkin mahkeme kararının dava dosyasında olmadığı belirterek “Hâkim kararı olmadan dinlenen telefon konuşması iddianameye dayanak gösterilebilir mi? Zoraki örgüt üyesi yapıldım. Okyanus şirketler sahibi Nusret Argun ile telefon görüşmelerim örgüt lideri ile üyesi arasındaymış gibi gösterildi. Ben sadece kendisine üniversitedeki seçimlerde Prof. Dr. Neyhan Ergene’nin adaylığının doğru olup olmadığımı sordum. Konuşmalarımın baskı ve tehditle alakası yoktur ” diyerek kendini savundu. (dha)