Okyanusta bir 'Damla' artık mutlu


Annesi çaycı, babası bekçi olan Damla, sınavı kazanamadığını sanınca çok ağlamış.

OKS'nin kahramanı

OKS skandalının ortaya çıkmasını sağlayan Damla Ersan'a Türk Eğitim Derneği (TED) burs vererek sahip çıktı. Anne Kiraz Ersan: Kızımızı yokluk içinde okutmaya çalışıyorduk. O, bizim umudumuz.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - OKS'deki büyük skandalın ortaya çıkmasını sağlayan ve kendisi gibi mağdur olan arkadaşının geleceğini değiştiren Damla Ersan, yanlış hesaplanan diploma notu düzeltilince, 64 bin kişiyi geride bırakarak bir Anadolu lisesine girme şansı yakaladı.
Türk Eğitim Derneği (TED) de Radikal'in haberi üzerine Damla'ya sahip çıkmayı kararlaştırdı. TED Genel Başkan Selçuk Pehlivanoğlu, Ankara Polatlı TED Koleji'nde Damla'yı 'tam burslu' okutma sözü verdi.
Ankara'nın Gölbaşı ilçesine bağlı Taşpınar Köyü'nde yaşayan Damla Ersan'ın puanı Radikal'in skandalı ortaya çıkarması üzerine 23 puan yükselmiş ve Damla sınava giren diğer adaylardan 64 bininin önüne geçmişti. Annesi bir emlakçıda çaycılık, babası da bir sitede bekçilik yapan Damla, yeni puanını öğrenince "Düz liseye gitmek zorunda kalacağımı düşünüyordum. Şimdi her şey değişti" dedi.
Okuma-yazma bilmeyen Kiraz Ersan, çocuğunun diploma notunun OKS sonuç belgesinde düşük olduğu söylenince, okul müdürüne gittiğini ancak, "Bir puan için yaygara koparıyorsunuz" diye azarlandığını anlattı.
Sobalı evde sınav heyecanı
OKS skandalının arkasında büyük bir aile dramı çıktı. Adanalı yoksul bir ailenin iki çocuğundan biri olan Damla Ersan, daha iyi bir okulda okumak için bir yıl boyunca çalıştığı OKS'den düşük puan alınca adeta yıkılmış.
Anne ve babasının okuma-yazma bilmediğini anlatan Damla, "Ailem, kardeşime ve bana daha iyi bir eğitim imkânı sunmak için gece gündüz çalışıyor. Biz de onları mahçup etmemek için elimizden geleni yapıyoruz. OKS'den düşük puan aldığımı görünce en çok bu yüzden üzüldüm" dedi.
İki odalı sobalı bir evde kiracı olarak oturan Ersan ailesi de OKS sonuçları açıklandığında Damla'nın puanını görünce büyük bir hayal kırıklığına uğramış. Bir emlakçıda çay ve temizlik işlerine bakan Kiraz Ersan, soluğu Taşpınar İlköğretim Okulu'nda almış.
Şeker hastası Kiraz Ersan, yaşadığı hayal kırıklığı nedeniyle sağlığının da bozulduğunu belirterek, yaşadıklarını şöyle anlatıyor:
"Adımızı yazacak kadar okuma-yazmamız var. 'Kızım takdir alıyor diyordun ama o kadar da başarılı bir öğrenci değilmiş' dediklerinde şoka girdim. Eve takdirsiz karne getirmediğini, bir sürü iftihar belgesi olduğunu söyledim. Patronum sağ olsun ilgilendi ve birlikte okula gittik. Okulda gördük ki 4.88 olan diploma notu, 2.63 girilmiş. Müdüre kızımın emeğinin boşa gitmemesi için bir şeyler yapmasını istedim. 'Belki düzeltirim, belki düzeltemem. Düzeltilse bile puanı ancak bir puan yükselir. Boşuna yaygara koparmayın' yanıtını aldım. Ben de yarım puan olsa bile kış günü soğukta sabaha kadar çalışan çocuğumun hakkını yedirmem dedim."
'Okumaya aç bir çocuk'
Kiraz Ersan, kızıyla hem gurur duyuyor hem de sonuna kadar güveniyor: "Şimdiye kadar Damla'ya bir defa bile ders çalış demedim. Okumaya aç bir çocuk, evde bulduğu her şeyi okuyor. Damla umudumuz" dedi.
Bir sitede bekçilik yapan baba Abidin Ersan da sınavda başarılı olsun diye kızını borç alarak dershaneye gönderdiğini anlattı.
Abidin Ersan, "Bülent Ecevit'in cenazesinin kaldırıldığı gün kızım 1.5 lirası olmadığı için Ankara'da ortada kaldı. Gittiği dershaneyi araya sokarak, 1.5 lira para istedik de öyle eve gelebildi. Bunu çabamızın ciddiyetini görmeniz için söylüyorum. Yokluk için de onları var etmeye çalışıyoruz" diye konuştu.
Gazeteci olmak istiyor
Puanını görünce günlerce ağladığını anlatan Damla Ersan'ın neşesi, puanındaki yanlışlık düzeltilince yerine geldi. Skandalın ortaya çıkmasında basının çok büyük bir payı olduğunu belirten Damla, ileride hangi mesleği seçmek istediğini sorduğumuzda "Gazeteci olmak istiyorum" yanıtını veriyor.
Damla 'En büyük hayalin ne' sorusunaysa yanıtı kısa ve öz: "Okumak."
Damla Ersan'ın trajik hikâyesini Radikal'den öğrenen Türk Eğitim Derneği (TED), Damla'ya el uzattı. TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, TED Polatlı Koleji'nin kapılarını açtıklarını belirterek "Damla'ya tam eğitim destek bursu vererek kendisinin okuma hayalini gerçekleştireceğiz" dedi.