Okyanustaki 155 günlük esaret bitti denizciler döndü

Okyanustaki 155 günlük esaret bitti denizciler döndü
Okyanustaki 155 günlük esaret bitti denizciler döndü

Hindistan açıklarında mahsur kalan denizciler ile aileleri gözyaşları içinde kucaklaştı.

İSTANBUL - Hindistan açıklarında mahsur kalan yük gemisindeki Türk ve Azeri mürettebat 155 gün sonra Türkiye’ye döndü. Aileler dört aylık bekleyişin ardından yakınlarını karşılarında görünce gözyaşlarına boğuldu. Mürettebatın ilk işi çalıştıkları şirkete dava açmak için avukata vekâletname vermek oldu.
İstanbul Atatürk Havalimanı’na Air India Havayolları’na ait uçakla gelen 16 Türk ve sekiz Azeri mürettebatın aileleri ve CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal tarafından karşılandı. Soysal, mahsur kalan mürettebatın ailelerinin sesini Meclis’te duyurduğunu anlatarak, “155 gündür dram yaşanıyordu. Kayıt dışı çalıştırılan gençler açlığa, susuzluğa mahkûm edildi” dedi.
Panama bayraklı ‘Mira’ isimli geminin kaptanı Hasan Sandıkçı ise gemide üç ay kaldıklarını belirterek “Okyanusta hava şartları nedeniyle gemi su alıyordu ve yakıtımız da yoktu. Hindistan’da bürokrasi ağır işliyordu ama kurtulmamızı sağlayan herkese teşekkürler” diye konuştu.
Mürettebattan Mustafa Öksüz de yardım çağrılarına cevap alamadıklarını anlatarak, gemideki suyu tahliye etmek için kendilerine yakıt getiren gemiye binip kurtulduklarını ifade etti.
Türk mürettebat, çalıştıkları şirket aleyhine dava açmak için kendilerini karşılamaya gelen bir avukata vekâletname vermek üzere notere gitti.

Karada hapis, denizde açlık riski
İzmir’den 28 Kasım’da aldığı demir çubukları 18 Ocak’ta Abudabi’ye götüren Mira adlı kuru yük gemisi, yükünü boşalttıktan sonra şirketten hareket emri beklemeye başlamıştı. Bu sırada mürettebat, cep telefonlarına gelen mesajla firmanın borcundan dolayı gemiye bir İngiliz bankasının el koyduğunu öğrenmişti. Bankayla firma  anlaşınca denizcilerden parçalanarak satılması için gemiyi Hindistan’ın Bhavnagar Limanı’na götürmeleri istendi. Hindistan’da geminin borçları nedeniyle haklarında tutuklama kararı çıkarıldığını öğrenen 24 denizci, Hindistan açıklarında demir attı. Tutuklanma riskine karşı karaya çıkmayan denizciler  155 gün kurtarılmayı bekledi. Ulaştırma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın başlattığı çalışmalarla 24 denizcinin tutuklanmalarına ilişkin karar iptal edildi. Mürettebatın yol masrafları da devletçe karşılandı. (Radikal)