Olağan şüpheli!

Olağan şüpheli!
Olağan şüpheli!

Hevi Akgül Eyleme katılmadım ama ceza aldım. Yurda sadece benim adım bildirilmiş diyor. Fotoğraf: SELAHATTİN SÖNMEZ/HDN

Üniversiteli Hevi sadece polisin bildirdiği 'TC kimlik numarası'na dayanılarak, eylem yapmaktan yurttan atıldı. Hevi: Adım yüzünden.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin düzenlediği Uludere protestosu, eyleme katılmayan Hevi Akgül’ün başına bela oldu. Akgül, eyleme katıldığına dair hiçbir delil sunulmayıp, sadece polisin TC kimlik numarasını yurt yönetimine bildirmesi nedeniyle önce yurttan atıldı, ardından aldığı krediler kesildi. Hevi Akgül, ismi nedeniyle cezalandırıldığını iddia ediyor.
5 Ocak 2012 günü Hacettepe Üniversitesi’nde bir grup öğrenci, 34 kişinin öldüğü Uludere katliamını protesto etti. Edebiyat Fakültesi öğrencilerinden Hevi Akgül’ün ise eyleme katılmadığı halde başına gelmeyen kalmadı. Ankara Emniyeti’nin yurt yönetimine verdiği “Eyleme katıldı” bilgisi nedeniyle Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Tahsin Banguoğlu Yurt Müdürlüğü, Akgül hakkında soruşturma başlattı.
Soruşturma sonucunda Yurt Müdür Yardımcısı Ülkü Erdoğan imzasını taşıyan raporda şöyle denildi:
“Yaptığım araştırma ve soruşturmada ilgili öğrenci, ifadesinde anılan tarihte bir olaya katılmadığını belirtmekle birlikte Emniyet Müdürlüğü ile şifahi görüşmede TC kimlik numarası ile yapılan karşılaştırmada olaya katıldığı belirlenmiştir.”
Hazırlanan bu rapor üzerine, Akgül kaldığı devlet yurdundan atıldı. 

Bir de borçlu çıktı
Katılmadığını iddia ettiği eylem nedeniyle kapı önüne konulan Hevi Akgül’ün öğrenim ve katkı kredileri de kesildi. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Akgül’ün kredilerinin kesildiğine ilişkin kararı şöyle duyurdu:
“Yurttan süresiz çıkarma cezası almanız sebebiyle, öğrenim krediniz Nisan 2012 tarihinden itibaren kesilmiştir. 2011-2012 öğretim dönemine ait katkı payınız adınıza borç kaydedilerek kurumumuz tarafından öğretim kurumumuzun hesaplarına aktarılacaktır. Bundan sonraki katkı paylarınızın tarafınızca ödenmesi gerekmektedir. Kurumumuza olan öğrenim ve katkı kredisi borcunuzu Nisan 2013 tarihinden itibaren ödemeniz gerekmektedir.”
Akgül, Uludere protestosu olduğu saatlerde okul dışında olduğunu belirterek karara şöyle tepki gösterdi:
“Eyleme katılmadım. O saatlerde okul dışındaydım. Bir arkadaşımla sanırım Kızılay’daydım. Buna şahitlik yapacak arkadaşlarım var. Kaldı ki, yurt yönetimi ve polis eylemde olduğuma ilişkin bir görüntü, fotoğrafı kanıt olarak gösterebilmiş değil. Yurttan süresiz çıkarma cezasının yalnızca gönderilen TC kimlik numarasıyla verilmiş olması haksız bir gerekçedir. Aranırsa birçok kurumdan bulunabilecek TC numaramın uyuşmasını gerekçe göstererek barınma hakkımın elimden alınması haksızlıktır. Söz konusu eyleme katılmadım. Ama buna rağmen ceza aldım. İsmimin Kürtçe olması nedeniyle bu durumla karşı karşıya kaldığımı düşünüyorum. Çünkü yurt yönetimine sadece benim ismim bildirilmiş durumda.”
Hevi Akgül, kararların iptali için idare mahkemesine dava açtı.


  http://www.radikal.com.tr/1090861109086127

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Karattılar gençliği... - Ege1973

  Pankart açtıkları için 8 yıl verilen çocuklar,puşi taktı diye hapise atılan pırlanta gibi bir çocuk ve adından dolayı hakaret eden bir genç kız hala Kürt halkını seviyooruz Uludere de masumduk demeyin!

  Önce puşi sonra isim...! - papirus0606

  Çok yakın bir zamandada puşisi yüzünden hüküm giyen bir genci izlemiştik. artık etnik kökene dayalı fişlemeler ayyuka çıkmış durumda. En azından geçerli bir sebep sununda bu kadar kadar komik duruma düşmeyin ey hükümet. faşizm kan içmeye devam ediyor

  ... - Filiz Balcı Ulusoy

  Bu topraklarda faşist diktaların en sevdiği yiyecektir gençlerin kanı, hele okuyor ve düşünüyorsa yandı ki ne yandı ! Yumurta-attın gel içeri, poşu taktın-o molotofu kesin sen attın, adın Kürtçe mi potansiyel teröristsin-eyleme katıl ya da katılma gel içeri..! Bu ülke darağacına çıkardığı gencecik fidanları olan bir tarihe sahip ne de olsa !

  Pandoranın rezil çıkını. - Sinan Devrim

  Yumurta,pankart,isim.Gencecik hayatları karartmak için İleri Demokrasi çıkınında daha neler var.

  ... - GozGG

  Hevi Akgül'e davası için bol şans ve sabır diliyorum. Yapılan büyük bir haksızlık. Rektör Murat Tuncer gerçekten özgür düşünceye önem veriyorsa lütfen öğrencisine yapılan bu haksızlığın önüne geçsin. Hem anlayamadığım son bir şey var: Eylem yaptı, yurttan atılsın! Böyle bir şey var mı arkadaşlar? Ne demek bu ve sebebi ne, ve ne alaka anlayamıyorum?

  Katliama da mı ses çıkarmayacağız? - Erdem Yılmaz

  Eyleme katılmadığı halde ceza almış ki traji-komik hatta tarif edilemeyecek boyutta bir komiklik, hem içerik yönünden hem şeklen. Varsayalım eyleme katılmış olsun, yine aynı yorumu yapardık. Çünkü takılmamız gereken konu eyleme katılmadığı halde birinin cezalandırılması değil, bu eyleme katılanların neden cezalandırıldığıdır. Yok terör örgütü, yok bölücü terör örgütü, yok yasadışı sol örgüt/parti propagandası v.s. bunlardan herhangi birini de yapıştıramıyorsunuz ama sırf ölenler Kürt olduğundan cezalandırıyorsunuz. Hayır bir de öldürülen gençler sanki askerle çatışırken öldü, sanki onları devletin yasal silahı vurmadı. "Yanlışlıkla" yaptığınızı söylediniz (Sözde de olsa), ama birileri çıkıp Roboski'nin sorumluları tespit edilsin dedi mi elinizden geleni ardınıza koymuyorsunuz; vahim, çok vahim..

  hevi.. - AENCÜ

  Yanlış bilmiyorsam Hevi, "umut" demek. Gençlerin umutlarını karartmayın, bu gençleri kendi elinizle başka mecralara yönlendirmeyin. Bu sistem ki yıllarca cezaevinde bulunan birine bile yakın bir tarihte eyleme katıldığı iddiasıyla dava açmıştır. Üşenmemiş gizli tanıkları da ayarlamışlar ama sonra akıllarına dank etmiş, yıllardır cezaevinde yatan biri nasıl eyleme katılabilir ki? Bir değil, iki değil böyle onlarca dava var. Kürt avına çıktığınız belli de bari senaryoyu yazan dikkatli olsun biraz.