'Olağan şüpheli' 12 milyon kişi

'Okullar olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdik' anlayışı, dün bir kez daha milyonlarca İstanbulluyu perişan etti. "Bu 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'ndayız" diyen DİSK'e 'Günlük yaşam engellenir...

İSTANBUL - 'Okullar olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdik' anlayışı, dün bir kez daha milyonlarca İstanbulluyu perişan etti. "Bu 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'ndayız" diyen DİSK'e 'Günlük yaşam engellenir, trafik altüst olur' diyerek izin vermeyen İstanbul Valiliği, DİSK'i Taksim'e istediği nizam içinde sokmayı başardı. Ama bu arada 12 milyonluk kentte trafik de günlük yaşam da altüst oldu.
Taksim'e eylemcilerin toplu halde çıkışı engellemek uğruna vapur, metro, tramvay, nostaljik tramvay, hızlı tramvay, füniküler hat seferleri durdurulup köprüler üzerinde trafik yavaşlatılınca, iki kıtaya yayılan kentte ulaşımın omurgası kırıldı. Evinden işine altı saatte gidebilenler, trafikte beklerken uçağını kaçıranlar, ara yollarda saatlerce yürümek zorunda kalanlar gün boyu internet sitelerine şikâyet yağdırdı.
Sanki iki ayrı kent!
Çağlayan'da pazar günü 1 milyon kişinin katıldığı mitingi ağırlayan İstanbul, 48 saat geçmeden bambaşka bir görünüme büründü. İstanbul'da dün turistler de dahil sokağa adımını atan herkes 'kontrol noktaları ve polis aramaları'yla potansiyel terörist muamelesini gördü. Taksim, Dolmabahçe ve Beşiktaş civarındakiler biber gazı ve coptan da nasibini aldı.
Saat 07.30: İstanbul
İstanbul'da kargaşa vapur seferlerinin iptaliyle başladı. Saat 07.30'dan sonra Mecidiyeköy-Taksim arası metro seferleri, Yusufpaşa-Kabataş hızlı tramvay seferleri, Kabataş-Taksim füniküler seferleri, Tünel ve nostaljik tramvay seferleri durdu. İETT ve özel halk otobüsleri Taksim'deki otobüs duraklarına uğramadan transit geçti. Çoğunlukla başka hatlarla bağlantılı olarak kullanılan bu hatları kullananlar sokaklara dökülüp yürümeye başladı.
Kadıköy ilçesindeki Kumluk İşletme Şefliği otobüs duraklarından kalkan İETT otobüsleri ve Kadıköy-Moda seferini yapan tramvay seferleri iptal edildi.
Otomobilim nerede?
Taksim, Kabataş, Beşiktaş, Dolmabahçe civarında oturanlarsa sabah kalktıklarında otomobillerini aramaya başladı. Bölgedeki otoparklar boşaltıldı, araçlar çekildi. Uzun süre boyunca da parka izin verilmedi.
Sabah saatlerinden itibaren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü, Unkapanı Köprüsü, Galata Köprüsü ile Taksim'e çıkan bütün cadde ve sokak üzerlerinde güvenlik güçlerince kontrol noktaları oluşturuldu. Polisin köprülerden geçişleri tek şeride düşürmesi nedeniyle kentin Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçiş tamamen kilitlendi. Umudunu yitirenler araçlardan inip yürüyerek evlerine ya da işyerlerine ulaşmaya çalıştı.
Avrupa kapısı kapandı
Büyükşehir Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi, öğle saatlerine kadar Avrupa yakasına geçişlerin durma noktasına geldiğini açıkladı. Trafik yoğunluğu Boğaziçi Köprüsü'nün bağlantı yollarında Kızıltoprak'a, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bağlantılarında Küçükbakkalköy'e kadar uzadı. Avrupa yakasına geçişlerde Çamlıca'dan itibaren trafik yoğunluğu yaşandı.
Ve Eskihisar kuşatması
Valiliğin Taksim'i 'savunma' halkaları Gebze'ye kadar uzadı. Yalova Topçular'dan Gebze Eskihisar'a geçen feribot, içinde Bursa ve İzmit istikametinden gelen işçileri taşıyan otobüsler olduğu gerekçesiyle, daha Eskihisar açıklarındayken Sahil Güvenlik botlarınca kontrol altına alındı.
Açıkta durdurulan Karamürsel ve Ata Nutku adlı feribotlar, uzun bir bekleyişin ardından ancak saat 11.00 ve 11.45'te sırayla Eskihisar İskelesi'ne alındı. Feribottan indirilen üç-dört bin kişilik kitle beş kilometre sloganlarla yürüyerek miting yaptı.
400 civarında çevik kuvvet mensubunun yaptığı aramanın ardından otobüslerin geçişine ancak saat 12.30'dan sonra yani Taksim'de, 1977 1 Mayısı'nda ölenlerin anısına yapılacak miting dağıldıktan sonra izin verileceği açıklandı. Aramalarda1 Mayıs pankartları ve ses çıkarmaya yarayan aletler bulundu. Gelişmeler nedeniyle Eskihisar ile Yalova Topçular arasında düzenlenen feribot seferleri dün saat 13.00'e kadar durdu. Bu saate kadar polis, Eskihisar feribot iskelesine gelmek isteyen araçları karayolundan TEM'e ve D-100'e yönlendirdi.

Haber ve Fotoğraflar: Demet Bilge Ergün, Timur Soykan, Umay Aktaş, İsmail Saymaz, Emre Boztepe, Serkan Ocak