@ismailsaymaz

'Olağanüstü' baro kararı

'Olağanüstü' baro kararı
'Olağanüstü' baro kararı
Balyoz davasındaki beyanları nedeniyle haklarında dava açılan İstanbul Barosu, hareket tarzını belirlemek için olağanüstü genel kurula gidiyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

‘Balyoz davası’ duruşmasındaki beyanları nedeniyle hakkında, ‘yargı görevini yapanı etkileme’ suçlamasıyla iki yıldan dört yıla kadar hapis istemiyle dava açılan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve baro yönetimi olağanüstü genel kurul kararı aldı. Kararı açıklamak için İstanbul Barosu’nda basın toplantısı düzenleyen Kocasakal, sözlerine “Huzurlarınızda 12 Eylül darbesi döneminden sonra hakkında ceza davası açılan ilk başkan ve yöneticileri olarak bulunuyoruz” diyerek başladı.
Yargının ele geçirilmesinden sonra sıranın avukatlara ve barolara geldiğini savunan Kocasakal, “Bir senaryo var. Soyut bir örgüt iddiası, dinleme ve gözaltı kararları, sabaha karşı baskınlar, tutuklamalar ve davalar... Avukatlara karşı da bu senaryo yürürlüğe konuldu. Meslektaşlarımız, tutuklandı. Yine bazı meslektaşlarımız mesleki faaliyetleri sebebiyle terörist ilan edildi. İsimleri terör örgütleri ile anılarak süreç kriminalize edildi” dedi.

Hareket tarzı belirlenecek

Ümit Kocasakal, açıklamasının devamında ‘avukatlara, meslek onuruna, barolara ve İstanbul Barosu’na yönelik saldırıların, sindirme ve yıldırma girişimlerinin yoğunlaşması ve tehditkâr boyutlara ulaşması karşısında bu konuları görüşmek, karşı hareket tarzını belirlemek amacıyla’ İstanbul Barosu Genel Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırdıklarını söyledi. Kocasakal, genel kurula Türkiye Barolar Birliği ve tüm baro başkanlarını, avukatları, hukuk fakültesi dekanlarını ve öğretim üyelerini, ulusal ve uluslararası hukuk kurumlarını davet ettiklerini de belirtti.

İfadeye gitmeyecek

Kocasakal hakkındaki davada, Adalet Bakanlığı’ndan izin alınmaksızın ifadeye çağrıldığını belirterek, kanuna uygun işlem yapılıncaya kadar ifadeye icabet etmeyeceğini ve görevinden ayrılmayacağını kaydetti.

Yönetim düştü mü?

Balyoz Davası’nın 6 Nisan 2012’de görülen duruşmasında mahkeme üyeleriyle tartışınca Kocasakal ve baro yönetimi hakkında dava açılmıştı. Dava nedeniyle yönetimin düştüğü belirtilirken, Kocasakal böyle bir durumun söz konusu olmadığını savunuyor.

Danıştay’a eleştiri

İstanbul Barosu’nda dün yapılan basın toplantısında avukatlar Kocasakal’ı alkışlayarak karşıladı. Kocasakal da aynı şekilde karşılık verdi. Kocasakal, Danıştay’ın ‘başörtüsü’ kararını eleştirdi ve ‘serbest meslek’ denilerek mesleğin itibarsızlaştırıldığını öne sürdü.