Olan küçük Ayşen'e oldu

Af yasasının son talihlisi, yanlış iğne yaparak Ayşen Başaran'ın kolunun kesilmesine yol açan hemşire oldu.

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, SSK Hastanesi'nde 5 yıl önce yapılan iğnenin damara gelmesi nedeniyle sol kolu dirseğinden kesilen Ayşen Başaran'ın (10) ailesinin, görevli doktor ile iki hemşire aleyhine açtığı davada ceza alan hemşire, 'Şartla Salıverme ve Suçların Ertelenmesi Yasası'ndan yararlandı.
Yanlış iğne kurbanı Ayşen'in ailesinin doktor ve hemşireler aleyhine açtığı davada mahkeme, görevli hemşireyi suçlu bulmuş, ancak karar, davalı avukatının, 'Şartla Salıverme ve Suçların Ertelenmesi Yasası'na dayanarak yaptığı itiraz sonucu Yargıtay'ca bozulmuştu.
Lüleburgaz Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmaya, Ayşen Başaran, annesi Şengül Başaran, babası Hüseyin Başaran ile avukatları Cengiz Hortoğlu ve Göksel Okumuş katıldı.
Hakim, sanıkların taksirli suç işlemeleri nedeniyle Şartla Salıverme ve Suçların Ertelenmesi Yasası uyarınca 185 bin liralık para cezalarının ertelenmesine ve davaya ilişkin dosya ve delillerin 5 yıl süre ile muhafazasına karar verdi.

KÜÇÜK AYŞEN'İN HUKUK MÜCADELESİ

Başaran ailesi, kızları Ayşen'in rahatsızlanması üzerine 27 Nisan 1995 günü SSK Lüleburgaz Hastanesi Acil Servisi'ne başvurdu. Hastanede görevli doktor Hatice Adiloğlu'nun talimatıyla Pakize Özkan ile Münevver Danışger tarafından iğne yapılan Ayşen Başaran'ın kolu, iğnenin damara gelmesi sonucu dirseğinden kesildi.
Aile tarafından SSK Genel Müdürlüğü'ne tazminat, sağlık görevlileri aleyhine de ceza davası açıldı, 5 Şubat 2000'de sonuçlanan davada, sadece hemşire Pakize Özkan, ihmal ve tedbirsizlikten suçlu bulundu. Verilen 3 ay hapis cezası, 185 bin lira ağır para cezasına çevrildi. Hemşire Pakize Özkan'ın avukatı Göksel Okumuş'un, 'Şartla Salıverme ve Suçların Ertelenmesi Yasası'ndan yararlanarak yaptığı itiraz üzerine, Yargıtay, Lüleburgaz Ceza Mahkemesi'nin verdiği beraat ve ceza kararlarını bozdu.