Olan sınır bölgelerindeki Kürt köylülere oluyor

İngiliz gazeteleri Türkiye'nin Kuzey Irak'taki operasyonlarına geniş yer ayırdı. Muhabirler Kuzey Irak sınırında yaşayan köylülerin korkularını aktardı

LONDRA- İngiliz gazetelerinde Türkiye'nin Irak'ın içlerine F-16'larla hava operasyonları düzenlediği haberleri ve gelişmelerle ilgili ayrıntılar her gazetede yer bulmaya devam ediyor.

Times, Hollanda’daki NATO zirvesinde görüş ayrılıklarına rağmen, tüm temsilcilerin Türkiye'ye sözbirliği ile dayanışma mesajı verdiğini kaydediyor.

Times'ın Kuzey Irak'taki muhabiri Deborah Haynes, bölgeden izlenimlerini geçmeye devam ediyor... Bugün Dash ta Takhe adlı küçük bir Hıristiyan köyünde: "Saddam Hüseyin döneminde Kürt oldukları için eziyet gören, Bağdat'tan Hıristiyan oldukları için kaçmak zorunda kalan aileler şimdi de sınırda oldukları için kendilerini bir cephede bulmak üzere. Zaho yakınlarındaki Dash ta Takhe köyünün küçük Hıristiyan nüfusu son haftalarda Türk topçusunun atışlarıyla sarsılıyor, köyün 150 kişilik nüfusunun üçte ikisi kaçmış ancak geri kalanlar ya istemediklerinden ya da gidecek imkânları olmadığından yerlerinden kımıldamıyorlar."

Daily Telegraph'ın haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani'yi alışılmadık bir sertlikte azarlaması dikkat çekici. "Bu şimdiye dek yakın olan Washington Barzani ittifakının, Türkiye'nin baskısı karşısında yıprandığını düşündürüyor" diyor gazete.

Financial Times, Ankara'nın bugün beklenen Irak heyetinden PKK ile mücadelede somut fikirler duymak istediğini belirtip ekliyor. Ancak Kürdistan bölgesel yönetimi Bağdat'taki merkezi hükümete pek sadık değil: "Gözlemciler, diplomatlar ve yorumcular Türkiye'ye yeni bir saldırı olmadıkça Irak'a 5 Kasım'daki Bush-Erdoğan görüşmesinden önce büyük bir harekât olmayacağında birleşiyorlar. Son bir kaç gündür süren ve sınırdan 20 ila 40 km içerilere uzanan küçük çaplı operasyonların ise sürmesi bekleniyor. Gözlemciler, Türkiye'yi Kürt yönetimi güçleri ile karşı karşıya getirmediği sürece Amerika'nın bu tür operasyonlara bir itirazı olmadığını söylüyorlar."

Independent'tan Patrick Cockburn ise, Kandil Dağları'na giden İngiliz gazeteciler arasında. Cockburn, Kandil Dağları'nı coğrafyası itibariyle doğal bir kale olarak niteliyor: "Irak hükümetinin Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan bölgesel yönetimi üzerinde doğrudan etkisi olmasa da, Irak'ta PKK'yı buradan çıkarmaya muktedir olan sadece bölgesel yönetim güçleri. Şimdiye dek bölgesel yönetim bu yönde hiç bir işaret göstermedi. Bunun bir nedeni, durumla çelişki yaratır şekilde, Türkiye hükümetinin kendilerine yardım edebilecek durumdaki yegâne birim olan bölgesel yönetimle görüşmeye yanaşmaması. Zira Ankara bölgesel yönetimin sınırlarının yanı başında bir devleti andırır şekilde güç kazanmasından kaygılı." (bbc Türkçe)