Olanaklar ölçüsünde destek

Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin
'Kalıcı Özgürlük' operasyonuna beklentileri, olanakları ve kaynakları ölçüsünde destek vereceğini söyledi.

ANKARA - Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin
'Kalıcı Özgürlük' operasyonuna beklentileri, olanakları ve kaynakları ölçüsünde destek vereceğini söyledi. Başbakan Bülent Ecevit'in NTV'de dün katıldığı programda güncel konular hakkında verdiği bilgiler şöyle:
IRAK: Operasyonun Irak'a sıçraması Türkiye için büyük tehlike olur. Ancak bu yönde güçlü işaretler yok. Gürcistan-Rusya, Filistin-İsrail çatışmalarının sona ermesi için de bütün dünya çalışmalı. ABD yönetimi Filistin-İsrail çatışması sorununu ihmal ediyor. Ancak Amerika ihmal etse bile biz etmeyeceğiz.
ASKER GÖNDERME: ABD'ye giderek harekât merkezindeki çalışmalara katılan irtibat subaylarından henüz bir bilgi gelmedi. Türkiye'nin cepheye asker gönderip göndermemesi konusunda yanıt bekliyoruz. Gerçekte bize bu konuda herhangi bir bilgi ulaşmış değil. Henüz Amerika'da kendi planlamasını tamamlamamış olabilir. Çünkü hiç beklenmedik bir olayla karşılaştı ABD. 11 Eylül'deki saldırı hiç hesapta yoktu.
TALİBAN: Taliban'ın Orta Asya'ya sızması büyük tehlike yaratır. Diyanet İşleri Başkanı'nın demeçleri uyarıcı, aydınlatıcı oldu. İslam ülkeleri arasında çağa en iyi uyum sağlayan ülke Türkiye'dir. Atatürkçü Türkiye denemesi göstermiştir ki İslam demokrasiyle bağdaşabilir, laiklikle, çağdaşlıkla bağdaşabilir ve maddi olanakları çok gelişmiş olmadığı halde Türkiye bu süreç içinde dünyanın büyük ve güçlü ülkelerinden biri olmuştur. Türkiye diğer İslam topluluklarına esin kaynağı olmaktadır. Türkiye Afganistan'da son yıllarda okullar, hastaneler ve sulama tesisleri açtı. Diğer ülkeler de bunları yapmalı.
EKONOMİ: Dünya Bankası ile Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) sağladığı önemli katkılarla ekonomimiz ağustosta iyileşme sürecine girdi. Ancak yaşanan son gelişmeler ile Türk ekonomisine yapılan yardımların büyük bölümü uçup gitti. Başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkeler belli ki Türkiye'ye kendi çıkarları açısından büyük önem veriyor. Top ordan oraya atılıyor.
Amerika'nın birtakım gereksinimleri var, ama topu G-7'lere atıyorlar, G-7'ler IMF'ye atıyor. Dünya Bankası'yla IMF arasında farklı değerlendirmeler var.
POLİTİKA: Köşk, Genelkurmay ve hükümet arasında uyumlu bir ortam var. Sürekli diyalog içindeyiz. Sağlıklı devlet gelenekleri özellikle bu gibi olağanüstü durumlarda kendiliğinden ortaya çıkıyor.