'Olası kast' sayesinde maganda kurşununa müebbet istendi

Düğünde havaya ateş ederek bir kadının ölmesine, bir kızın yaralanmasına yol açan Ahmet Tanboğa hakkında müebbet hapis cezası istendi.

İSTANBUL/İZMİR - Düğünde havaya ateş ederek bir kadının ölmesine, bir kızın yaralanmasına yol açan Ahmet Tanboğa hakkında müebbet hapis cezası istendi.
Geçen yıl ekim ayında İzmir'in Konak ilçesinde Kadifekale semtinde yapılan düğünde maganda kurşunları sonucu üç çocuk annesi 31 yaşındaki Gurbet Çokan yaşamını yitirmiş, sekiz yaşındaki Mihrican Sarı sağ elinden vurulmuştu. Yapılan soruşturma sonucunda havaya ateş eden üç kişiden Ali Tanboğa tutuklanmıştı. Tanboğa hakkında 'olası kastla bir kişiyi öldürmek bir kişiyi yaralamak'tan müebbet hapis cezası istendi.
Tanboğa için istenen müebbet cezası sürpriz değil. Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) hazırlanırken, magandalara verilecek ceza artırıldı. Yasadan önce sonu ölümle biten olaylarda 'dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu adam öldürmek'ten birkaç ay tutuklu kalan, yaralama durumundaysa kimi zaman para cezasıyla kurtulan magandalar, artık daha sert bir yaptırımla karşı karşıya.
Cezalardan örnekler
Ceza Kanunu'na eklenen 'olası kast' maddesiyle havaya ateş açan kişinin birini öldürebileceğinin farkında olduğu düşünülerek 'müebbet hapis cezası' istemiyle yargılanabiliyor. 'Maganda' kurşunu nedeniyle verilen cezalardan bazı örnekler şöyle:

  • İzmir'de 2005 yılında arkadaşıyla kavga ederken, silahından çıkan kurşunla 15 yaşındaki Cennet Uğuz'u öldüren 17 yaşındaki sanık O.A. önce ömür boyu hapse mahkûm oldu. Sanığın yaşı 18'den küçük olduğu için ceza 13 yıla indirildi.
  • Geçen yıl Yalova'nın Armutlu ilçesindeki bir köy düğününde havaya ateş ederek amcasının oğlunun ölümüne sebep olduğu iddia edilen ve 'müebbet hapis cezası' istemiyle yargılanan sanık A.Ö. hafifletici sebepler göz önüne alınarak 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
  • Yine geçen yıl Silivri'de düğünde havaya ateş açarak 20 yaşındaki torunu Rabia Türkoğlu'nun ölümüne neden olan dede Ali Kenan Yücegök, 'kasten adam öldürmekten' 17 yıl altı ay hapis cezası aldı. (Radikal, dha)