Olay bireysel gibi görülüp kapatılmamalı

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Hrant Dink suikastının bireysel bir olay gibi görülüp kapatılmaması gerektiğini söyledi.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Hrant Dink suikastının bireysel bir olay gibi görülüp kapatılmaması gerektiğini söyledi. Şener, suikastın başka ülkelerde Ermeni soykırımı tasarılarının görüşülmesi öncesinde meydana gelmesinin 'Birtakım hesaplar mı var?' sorularını ister istemez gündeme getirdiğine dikkat çekti.
AB'de düşünce davası yok
Kanal 7'de soruları cevaplayan Başbakan Yardımcısı Şener, Hrant Dink'in 'Türklüğü aşağılamak' iddiasıyla yargılanmasına neden olan TCK'nın 301. maddesini de değerlendirdi. Şener, diğer AB ülkelerinin ceza yasalarında da 301 benzeri maddelerin bulunduğunu vurgulayarak, "Ancak onlarda o maddelerden dolayı uzun süredir kimse hakkında dava açılmıyor. Türkiye'de ise açılmış davalar var. Bu davalarla ilgili toplumda yoğun tartışmalar yaşanıyor, bu tartışmalar sonucunda sağlıklı bir sonuca varılacaktır. Bu tartışmaların faydalı olduğuna inanıyoruz. Tartışılırken, insanların algılaması, bakış tarzı değişiyor" dedi.