Olay çıktı, mütalaa çıkmadı

Olay çıktı, mütalaa çıkmadı
Olay çıktı, mütalaa çıkmadı
Savcının mütalaası beklenen Ergenekon davasının son duruşması olaylı geçti. 4 kez ara verilen duruşma sonunda savcı mütalaasını sunmadı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Dört yılı aşkın süredir devam eden ‘Ergenekon’ davasının, sanıklar için hangi cezaların talep edileceğinin belli olması beklenen 270. duruşması olaylı geçti. Silivri’deki mahkeme salonu önünde toplanan kalabalığa jandarma gaz ve tazyikli suyla müdahale ederken, duruşma salonunda da gergin anlar yaşandı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, salonu terk etti. Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun raporunun dosyaya gönderilmesini talep eden savcı da beklenen mütalaasını vermedi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2008’de görülmeye başlanan, 66’sı tutuklu 275 sanığın yargılandığı Ergenekon davasında dün görülen 270. duruşma kritik bir öneme sahipti. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in esas hakkındaki mütalaasını vermesi beklenen duruşma öncesinde, Silivri’deki mahkeme salonunun önüne, Türkiye ’nin çeşitli illerinden sanıklara destek vermek amacıyla CHP , İP, TGB ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerinin de aralarında bulunduğu gruplar otobüsler ve özel araçlarla geldi. CHP’li 50 milletvekili de Silivri’deydi. Mahkeme salonunun önünü adeta bir miting alanına çeviren gruptakiler, ellerinde Türk bayrakları ve sanıkların fotoğraflarını taşıyıp, çeşitli sloganlar attılar ve marşlar söylediler. Bu arada, sanıklara destek vermek için gelen bu grupla jandarmalar arasında arbedeler yaşandı. Jandarma barikatını aşarak içeri girmek isteyen kalabalığa cop, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Gazdan, aralarında yaşlıların da bulunduğu çok sayıda kişi etkilendi.
Salonda izdiham yaşandı
CHP Genel Başkan Yardımcılarından Umut Oran, Bülent Tezcan ve Gökhan Günaydın ile grup başkanvekilleri Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan da duruşmaya katılan milletvekilleri arasındaydı. CHP’li milletvekilleri ve sanık yakınları kendilerine ayrılan bölüme sığmakta güçlük çekerken, sanık avukatları ile duruşmayı izlemek için farklı il barolarından gelen yaklaşık 300 avukat da kendileri için ayrılan bölüme zorlukla sığdı.
Duruşma salonuna sanıkların alınmasıyla izleyici bölümünden alkış sesleri ve “Türkiye sizinle gurur duyuyor”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları yükseldi. Karşılıklı alkışlamalar ve sloganlar nedeniyle duruşmaya uzun süre başlanamadı.
Duruşmaya eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan, emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız’ın da aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık ile aralarında Kemal Alemdaroğlu, Yalçın Küçük ve Tuncer Kılınç’ın da bulunduğu tutuksuz yargılanan 30 sanık katıldı. Bu davayla birleştirilen bir başka iddianamenin okunmaya başlanması üzerine sanık avukatları sıralara vurarak protesto etti. Bu duruma tepki gösteren Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese protestoların dinmemesi üzerine ara verdi. Çeşitli nedenlerle 4 kez ara verilen duruşmanın her anı gergin geçti. Hâkimin iddianame okunması ısrarına itiraz eden avukatlardan biri jandarma tarafından zorla çıkarılmak istendi. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da olaylar sırasında mahkemeyi terk etti. Başbuğ’un çıkarken, “Yargılamayı görün” dediği duyuldu.
4. aranın ardından saat 16.15’te duruşmaya yeniden başlandı ve Hakim Özese, savcıdan görüşünü sordu. Esas hakkında mütalaaya ilişkin beyanda bulunmayan Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun raporunun istenerek dosyaya konulmasını talep etti. Dava ile 4 sanık hakkında açılan davanın birleştirildiğini hatırlatan savcı bu sanıklar ve avukatlarına savunma için süre verilmesini talep etti.

CHP’li vekiller salonda lahmacun yedi, hâkim savcıyı da azarladı

*Duruşmaya verilen ilk arada milletvekilleri, avukatlar ve tutuksuz sanıklar bir süre salondan ayrılmadı. CHP’li bazı vekillerin, yiyecekle girilmesi yasak olan salonda, dışarıdan getirttikleri lahmacun ve ayrandan oluşan öğle yemeklerini yedikleri görüldü.
*Salondaki ilginç anlardan birisi ise Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ile savcı Mehmet Ali Pekgüzel arasındaki diyalogdu. Olaylı geçen duruşma sırasında Savcı *Pekgüzel, bir ara ısrarla söz istedi. Bu esnada Hâkim Özese Pekgüzel’e dönerek, “Savcı bey söz vermiyorum. Lütfen oturun” diye çıkıştı. Bu durum salonda gülüşmelere neden olurken, ısrarla söz istemeye devam eden Pekgüzel hâkimden söz alamadı.
*Duruşmayı izlemeye, oyuncular Tarık Akan ve Rutkay Aziz ile ressam Bedri Baykam da geldi.