Olay heykeller yeni yerinde

Olay heykeller yeni yerinde
Olay heykeller yeni yerinde
Ordu'da park içinde üzerlerine sprey boyayla 'Edep yahu' yazısı yazıldıktan sonra saldırıya uğramaması için örtülen siyah örtüler de kesilen 2 heykel, bulundukları yerden kaldırılarak başka yerlere taşındı.

ORDU - Ordu Belediyesi tarafından geçen yıl Ağustos ayında düzenlenen '2'nci Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu'nde 8 heykeltıraş tarafından yapılan 12 heykelden 6'sı, Bahçelievler Mahallesi'nde sergilendi.

İçlerinde bulunan kadın heykellerin üzerlerine spey boya ile 'Edep yahu' yazılması üzerine Ordu Belediyesi harekete geçti. Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Yüksek Lisans öğrencilerini Ordu'ya getirten belediye yetkilileri, heykellerin temizlenmesini sağladı. Daha sonra 4 heykel kentin en fazla ilgi gören ve mobese kameralarının da bulunduğu parklara yerleştirildi.

Temizlendikten sonra Bahçelievler Mahallesi'nde park içinde bırakılan 2 heykel ise örtü ile örtülerek korunmaya çalışıldı. Bir süre önce heykellerin örtüleri bıçakla kesilince Belediye, buradaki heykelleri kaldırmaya karar verdi. Vinç yardımıyla kaldırılarak taşınan heykellerden biri Boztepe'de oluşturulan kaideye koyularak sergilenmeye başlanırken, diğeri de Taşbaşı Mahallesi'ndeki platforma konulacağı belirtildi.

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, heykellerin daha önce sprey boyalarla tahrip edildiğini, temizlendikten sonra parktan kaldırarak belirlenen platformlara yerleştirildiğini belirterek heykellere sahip çıkılmasını istedi.

Başkan Torun, "Park içinde iki heykeli koruma amaçlı örtüyle kapatmıştık. Fakat örtüler tahrip edilmek suretiyle zarar gördü. Geçici süreyle heykeller oradaydı. Yerleri belirlendi bir tanesini Boztepe'ye yerleştirdik. Diğerini Taşbaşı Mahallesi'ne koyacağız, yeri hazırlanıyor. Önümüzdeki hafta onu da oraya yerleştireceğiz. Diğer heykellerin birçoğu mobese kameralarının bulunduğu parklar içinde sergileniyor" dedi.

Başkan Seyit Torun, Ordu'yu sanat şehri yapmak ve kentin tanıtımı için çalıştıklarını vatandaşlarında yapılan eserlere sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.

DHA - Nedim KOVAN


  http://www.radikal.com.tr/1130479113047911

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tekerlek. - Clear

  Müzik dışında sanattan anlamadığımı defalarca söylemiştim.Bu yüzden kusuruma bakmayın.Bir sorum olacak.Resimde, vinçle kaldırılan bir de tekerlek heykeli var.Acaba onu neye benzetmişler? Neden kaldırıyorlar? Bizim orda da,dikine duran bir taş sütun heykeli var.Öyle durup duruyor.Kimsenin bir şey yaptığı yok ama sanattan anlayan birine "Bu nedir" diye sorduğunda "Sence neyse o" yanıtını alırsın.Bence çok riskli bir yanıt...Öyle degil mi?

  Olaya zihnimizi doldurarak yaklaşalım. - NormalAdam

  Uygarlığı sanayi, teknoloji veya ekonomiden ibaret sananların heykellerle aralarında bir bağ kuramaması normal tabi. Halbuki mesela ifade özgürlüğü var, ifadeyi aktarmak için sanat denen çok güzel bir yöntem var, hep uygarlığın gereklerinden. Ahlaksızlık kavramını taştan göğüse kadar genişletince akla bu tip şeyler pek gelmiyor herhalde. Bu arada çıplak heykeller neden bizim ülkemize uygun olmuyor orası da ayrı bir muamma. Genlerimizde böyle bir farklılık mı var; mesela çıplaklık aklımıza düşünce çıldırıyor muyuz ülkecek, kaos tehlikesi mi doğuyor. Veya ne bileyim bizim çoluğumuz çocuğumuz diğer ülkelerdekilere nazaran daha mı zayıf psikolojiye sahip hemen sapıtıyorlar gelişimleri etkileniyor. Tam olarak nedir bazı şeylerin dünyanın büyük çoğunluğuna gayet uygun olup da bize uygun olmamasının nedeni. Nedir bizleri bu kadar eşsiz yapan.

  Sanatla, özgürlükle kalkınmanın direk ilgisi var. - adizioglu

  Özgürlük ve sanat olmadan kalkınma olmuyor, çünkü kalkınma buluş demek yeni bir şeyler yaratmak demek, bunun içinde her açıdan düşünebilmelisin ve faklı düşünenlere kulak verebilmelisin, öyle tek teknolojiyi alalımla olmuyor, yada belli bir süre olsa bile sonunda Hitler Almanya'sının başına geldiği gibi acı bir sonla bitiyor, Avrupa ülkelerindede sanattan hoşlanmıyan insanlar var ama gidip hoşlanmadıkları şeylere, yapanlara saldırmıyorlar, saldırıyorlarsada hukuk cezalarını veriyor, bizde öyle değil başbakanın bile faşist eğilimli, onu bunu yıkmaya, hapse attırmaya hevesli, bunda normal yol hoşlanmıyorsan o parka gitmeyeceksin, yada Fazıl Say'ın fikirlerini beğenmiyorsan onun grubuna üye olmayacaksın, hem üye olup sonrada beni rahatsız ediyor dersen sapıklık başlıyor, o zamanda kalkınmayı unut, ancak paralı asker olursun, yada birilerinin fasoncusu, hamalı olursun, tarih sahsesindenle eninde sonunda silinip gidersin.

  çıplak - zatülbaht

  Dedemkorkut'a cevap: İnsan bedeni sadece cinsel bir obje değildir, yani çıplaklık ile cinsellik tamamen paralel olmak zorunda değildir. Çıplaklığın sanatın ve sanat tarihinin temel nesnesi olmasının sebebi, varoluşumuzun temel, değişmez, apaçık yegane gerçeği olmasındandır. Biz çıplağız; çıplak halimizle insanız. Ben güzel sanatlar fakültesinde yıllarca, anadan doğma , üzerinde hiçbirşey olmayan, kadın ve erkek "çıplak" lar ile çalıştım. hiçbir zaman absürd-ahlaksız bişey asla yaşanmadı, tam tersi çok daha olgun ve edepli bir ortamdı, bir çoğuyla da arkadaş olduk, muabbetlerimiz, sohbetlerimiz oldu. Çıplaklık-Ahlak-Cinsellik konusunda çok rahat, çok açık sandıgınız batı toplumu, tam tersi bir çoğunuzdan daha muhafazakar, uzun süreli ve ciddi oturaklı kadın-erkek ilişkilerine eğilim gösteren insanlarla doludur, çoğunlukla (orda da yaşadığım için biliyorum). Cinselliğin baskı altında oldugu-tabu oldugu- çıplak insan vücüdundan korkulan bir toplum gelişemez, çünkü bunlar yaşam gerçeğimiz, ve bunları bilmek üzerinde düşünmek üzerinde yeni yaratılar (sanat) yapmak bizi ahlaksız değil tam tersi daha özgüvenli, daha bilinçli dolayısıyla daha ahlaklı ve edepli bir toplum haline getirir. İnsan bedeninden korkmayınız.

  ... - Apo1903

  akıl yahu

  Edepsizlik - etufan

  Edep yahu diyen bağnaz adamların siyasete sarıldığı ülkelerde sanat bu şekilde tahrip edilir. Bir örnek de Talibanlı Afganistan'da var. Hükumetten edep yahu yazanlara sanat eğitimi vermelerini beklemiyorum (boş bir beklenti olur) ama edep yahu ne zaman denir onu öğretmeli.

  sanat - birdost..

  Sergilenen eseri sabote etmek tabiki doğru değil,peki heykel sanatını bu şekilde kabul ettirmek ne kadar doğru?