Olay, İnsan Hakları Komisyonu'nun alanına giremedi...

Emniyet Genel Müdürlüğü, 'öldüren tekme'ye soruşturma başlatırken, olay iki gerekçeyle Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun ilgi alanına giremedi: 'İhlal değil, kişisel bir olay', 'adli ve idari soruşturma başladı'.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi
RIFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü, 'öldüren tekme'ye soruşturma başlatırken, olay iki gerekçeyle Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun ilgi alanına giremedi: 'İhlal değil, kişisel bir olay', 'adli ve idari soruşturma başladı'.
Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal, Radikal'in sorularını yanıtlarken, Feyzullah Ete'nin ölümüyle ilgili soruşturma başlattığını söyledi. Köksal, "Soruşturma için iki polis başmüfettişi görevlendirdim" dedi. Köksal, tekmeyi atan polis memuru Ali M. hakkında müfettişlerin hazırlayacağı rapora göre işlem yapacaklarını vurguladı.
İstanbul Emniyeti de Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek bilgi verdi. Yazıda, iki kişinin parkta içki içip etrafı rahatsız ettiği ihbarı üzerine bir asayiş ekibinin gönderildiği, Ete ve arkadaşının "İstediğimiz yerde içki içip nara atarız" karşılığını verdiği savunuldu. İki arkadaşın kimlik soran polislere küfür ederek direndiği, arbedede Ete ve bir polisin yere düştüğü anlatıldı. Ayağa kalkamayan Ete'nin, hastaneye kaldırıldığı, ama kurtarılamadığı belirtildi.
Üskül: İncelemede ihmal yok
Tekmeli ölüm, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nu da ikiye böldü. Komisyon Başkanı Zafer Üskül, polis memuru hakkında hem adli hem de idari soruşturma başlatıldığını, bu nedenle de incelemede bir ihmal görünmediğini kaydetti. Üskül, "Yaşanan hepimizi mutsuz edicidir. Olayın niteliğini iyi araştırmak gerekir" diye konuştu. Komisyonun başkan yardımcısı Halide İncekara, "Çok üzücü" dediği ölümü kişisel bir ceza davası olarak niteledi: "Kamu görevlisinin, bir ihlalden çok, yanlış davranışı olmuş. Olay kişisel olduğu için bizim komisyonumuzla ilgili değil."
Diğer üyelerin tepkileri ise şöyle: CHP'li Ahmet Ersin: "Üzülerek söylüyorum ki, Emniyet mensuplarında şiddet eğilimi var." DTP'li Akın Birdal: "Polis Vazife ve Salahiyeti Kanunu'ndan sonra, 'polisin eli soğumamalı' anlayışı güç kazandı." DSP'li Ayşe Jale Ağırbaş: "Polis zor koşullarda çalışıyor. Böyle bireysel bir olaydan yola çıkarak genelleme yapmamak lazım. Ama yine de bu olaylar yaşanmamalı." AKP'li Fatih Arıkan: "Ne yazık ki yetki sahibi çoğu memurun davranışlarında bu tür sorunlar yaşanıyor." CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu ise soru önergesi vererek olayı Meclis gündemine taşıdı.