Olay vekil özür diledi: Amacım empatiydi!

Olay vekil özür diledi: Amacım empatiydi!
Olay vekil özür diledi: Amacım empatiydi!
CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, kendi partisinden de tepki alan olay tweet'le ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Radikal.com.tr - Twitter hesabı üzerinden palalı saldırganların serbest bırakılmasını eleştirirken Başbakan Erdoğan 'ın kızı Sümeyye ile ilgili küfürlü bir benzetme yapan CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, kendi partisinden de tepki alan olay tweet’le ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“Amacım güç sarhoşluğuna kapıldıkları için çoktandır unuttuğu empatiyi onlara anımsatmaktı. Amacım birilerine hakaret değildi. Kendisine ya da yakınlarına hakaret edildiğini ve saygısızlık yapıldığını düşünenler varsa özür dilerim” diyen Sapan, Başbakan Erdoğan’ın palalı saldırgan ile benzeri türevlerini, etki-tepki meselesi olarak değerlendirmesinin vahim bir durum olduğunu belirtmek için söz konusu tweeti yazdığını belirtti.

CHP'li vekilin 'ayıp tweet'ine tepki


CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan açıklamasına şöyle devam etti:

'O TWEET, İKTİDARIN EMPATİ YAPMASI İÇİNDİ'

“Sosyal medyada tartışılan tweet, Gezi Parkı sürecinde yaşanan acılara dikkat çekip, iktidarın empati yapmasını sağlamaya yöneliktir. Hakaret amacı taşımamaktadır. Taksim’de yurttaşlara saldıran, bir genç kıza önce palası ile vuran, sonra da tekmeleyen saldırganın eyleminin başta Başbakan R. Tayyip Erdoğan olmak üzere bir kısım AKP ’liler tarafından olağan bir olay gibi gösterilmeye çalışılmasına tepkimi dile getirdim.

AKP’nin toplumu bölen ve karşı karşıya getiren bu tavrı yüzünden yeni saldırıların meydana gelmesi, can kayıpların olması riski vardı. Gezi Parkı sürecinde polisin kurşun niyetine kullandığı gaz kapsülleri nedeni ile 12 gencimiz gözünü kaybetti. Birisi resmi polisin silahından çıkan mermi ile olmak üzere 5 gencimiz yaşamını yitirdi. Bir emniyet görevlimiz karanlıkta köprüden düşerek şehit oldu. Yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren çok sayıda yurttaşımız bulunuyor.

Arınç'tan CHP'li vekilin ayıplı tweet'ine tepki!


Amacım, demokratik bir ülkede infial yaratması gereken bu olaylar karşısında AKP’nin ve özellikle R. Tayyip Erdoğan’ın vurdum duymaz, hatta teşvik edici tavrına tepki göstermekti. Bir anlamda R. Tayyip Erdoğan ve iktidar partisi yöneticilerinin insanlık dışı bu saldırı karşısında empati yapmalarını istedim.

'AMACIM BİRİLERİNE HAKARET DEĞİLDİ'

Aynı saldırının iktidar partisi yakınlarının başına gelebileceğini düşündürtmek istedim. Hedefim bu vahim olaya dikkat çekmekti. Yarattıkları kaosun, göz yumdukları insanlık dışı saldırıların anlaşılmasını sağlamaktı. Amacım birilerine hakaret değildi. AKP’nin ve R. Tayyip Erdoğan’ın güç sarhoşluğuna kapıldıkları için çoktandır unuttuğu empatiyi onlara anımsatmaktı. Bu sözlerimden kendisine ya da yakınlarına hakaret edildiğini ve saygısızlık yapıldığını düşünenler varsa özür dilerim.”


  http://www.radikal.com.tr/1141736114173611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  CHP İşgüzarlığı - musti40

  Bu eylemde vekile katılmamak mümkün değilken CHP'nin tavrı resmen işgüzarlık. Başbakanın dilinin yanında vekilin yazdığı alabildiğine ahlaki. Palalılar arkadan en nitelikli , bilgili, duyarlı insan gibi insan kadınlarımızı arkadan tekmelerken ,başbakan ve avanesi bunu mazur ve haklı görüyor , bir insanı insan olmaya davet etmek için bir ses getiren empatik bir yazı yazılmalıydı o da budur.

  demirci - isakent

  örneğin gezide polislere söven chp milletvekilleri

  Gurur duyuyorum ulkemden... - kujo84

  Empatiyi bile yanlis yapabilen bir adam mecliste millet vekiliya cok gurur duyuyorum ulkemden.Gozlerim yasardi o derece :)))

  dogru söylemis - demir07

  özür dilemeyi gerektirecek bir durum söz konusu degilken özür dilemis. biz hergün benzerlerini söylüyoruz bugüne kadar hiçte özür dilemedim.noktadan sonra devam etmeyecektim ama şunuda söyleyeyim. siz hiç akp milletvekilleri kadar küfürbaz bir parti gördünüz mü?

  İsim kullanmasında sorun yok, sorun "k.." demesinde - generalduncan

  Bu kültürde ne söylersen söyle, içinde ayıp bir kelime geçmemesi gerekiyor. Geçtiği takdirde ne söylediğine zerre önem verilmeden o kelime üzerinden dövülmeye başlanırsın. İlkokuldan hatırlayın, işaret parmağı doğrultulup "Örtmenim k.. dediiiii" diye hiç utandırılmaya çalışılmadınız mı? İşte çocukluktan gelen o olgunlaşmamış linç kültürü halen koca koca gazetelerimizde de, siyasilerimizde de mevcut. Bakın buraya bile o sözcüğü yazamıyorum. Çünkü biliyorum, yazarsam Radikal editörü diğer bütün söylediklerimi en ufak umursamadan yorumumu silecek. O yüzden mümkün olduğunca kendimi bu ilkel düşün ortamında haksız duruma düşürmeden yazımı yazıyorum. Keşke CHP'li vekil de biraz böyle düşünüp yazsaymış. Karşı tarafın eline koz veriyorlar, özür diletiyorlar, çeşitli suçlamalara maruz bırakıyorlar. Adları lekeleniyor. Bir sonraki dönemleri bile tehlikeye giriyor. Yazık olgunlaşamamış toplumumuza.

  Önce kendine - ekin74

  O empatiyi yapmadan önce eğer karıma kızıma bacıma yapılsa nasıl karşılardım acaba diye düşünseydin kendini özür dilemek zonrunda kalacak bir noktada bulmazdın.

  İLETİŞİMDE ÖZENSİZLİK - UYİ35

  5 paragrafta açıklayabileceğin mesajı, duygusal bir acelecilikle, Twitter'da yazmaya kalkışırsan böyle olur. CHP daha etkili muhalefet yapmak istiyorsa iletişim ve algı yönetimi konularında mensuplarını eğitmeli. Tam bir amacını aşan söylem örneği...