'Ölçebildiğimiz kadarıyla risk sıfıra yakın'

'Ölçebildiğimiz kadarıyla risk sıfıra yakın'
'Ölçebildiğimiz kadarıyla risk sıfıra yakın'

Üretim tam gaz: Dünyada H1N1 aşısı üreten ilaç şirketlerinden Sanofi Pasteur?ün Paris?teki fabrikasında her hafta yaklaşık 10 milyon doz aşı hazırlanıyor. FOTOĞRAF: AFP

İSTANBUL - Domuz gribi aşısıyla ilgili  ABD’de yaşayan Türk doktor Mehmet Öz’ün “Ben aşı yaptırdım ama eşim yaptırmadı” sözlerinin en iyi yansıttığı ‘karmaşa’ çözülmüş değil. Çeşitli ülkelerde son durum:
ABD: Anketlere göre ABD’de halkın yüzde 47’si domuz gribi aşısından kaçınıyor. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü Müdürü Francis Collins ise aşıdan korkulacak bir şey olmadığını söylerken, “Ölçebildiğimiz kadarıyla riski sıfıra yakın” dedi.
Almanya: Politikacılar ve askerlere daha az yan etkili, daha pahalı özel domuz gribi aşısı yapılacağı yönündeki haberler ülkeyi karıştırdı. Başbakan Merkel tepkiler üzerine ‘halkın aşısından’ yaptıracağını söyledi.
 Halle-Wittenberg Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Enstitüsü Başkanı Alexander Kekule, aşı seçimine yönelik tüm eleştirilerine rağmen  aşı yaptırılması gerektiğini savunup, “Etki güçlendirici bileşimi içeren aşıyla aşılanan insanların yarısı, yan etkileri aşının yapıldığı noktada hissediyor. Yani ağrı, şişme gibi. Kolumu kaldıramıyorum diyenler de oluyor. Ancak uzun süreli kalıcı yan etkiler yok” dedi. Aşılama 26 Ekim’de ilk önce sağlık görevlileri, kronik hastalar ve hamile kadınlarla başlayacak. 
Fransa: Fransızların da yarısından fazlası H1N1 aşısından korkuyor. 33 kişinin domuz gribinden öldüğü Fransa’da bugünden itibaren sağlık çalışanları aşılanmaya başlanacak. 

Çin’de ikinci dalga
Tüm dünyada aşı tartışılırken Çin, ikinci domuz gribi dalgasıyla boğuşuyor. Son salgın daha hızlı. Çin’de şu ana kadar 300 binden fazla kişiye domuz gribi aşısı yapıldı ve bunlardan 150’sinde kabartı, ateş, ağrı, kusma ve bitkinlik gibi tepkiler görüldü. 
Bugüne kadar yaklaşık 484 bin 922 H1N1 vakası görülürken ölenlerin sayısı 5 bin 476. Hastalığın en çok görüldüğü ülkeyse ABD. Ülkede yapılan bir araştırmada, domuz gribinin gençlerde ve obezlerde daha ölümcül seyrettiği belirtildi. (Yaşam Servisi)