'Öldü' diye karton kutuyla aileye verilen bebek 18 saat yaşamaya çalıştı ama...

Vakfıkebir ilçesinde 5.5 aylık doğan ve 'Ölü doğdu' denilerek ailesine verildiği iddia edilen bebek, 18 saat daha yaşadı. 22 yaşındaki Çiğdem Atmaca sancıları zamansız başlayınca Vakfıkebir Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı ve burada erken doğum yaptı.

TRABZON - Vakfıkebir ilçesinde 5.5 aylık doğan ve 'Ölü doğdu' denilerek ailesine verildiği iddia edilen bebek, 18 saat daha yaşadı. 22 yaşındaki Çiğdem Atmaca sancıları zamansız başlayınca Vakfıkebir Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı ve burada erken doğum yaptı.
İddiaya göre bebek, ebe tarafından bir tutanak karşılığında karton kutu içinde babaannesi Emine Atmaca'ya teslim edildi. Babaanne, "Ölü doğdu dediler. Ben de bebeği aldığıma dair bir imza attım" dedi, "Ama hastaneden çıkmadan bebeğe bakmak istedim. Bakınca da canlı olduğunu gördüm."
Bebeğin yaşadığını görünce şaşıran babaanne akrabalarını yanına çağırdığını anlattı: "Akrabalarım da 'Eli kolu hareket ediyor' deyince hemen servise çıktık. Bebeği alıp beze sardılar, mermerin üzerine koydular. 'Yaşamaz, az sonra ölür' dediler. Yaklaşık 10 saat bekledik. Ama bebek ölmedi. Bu arada biz mezarını kazdırdık, imam bulduk."
Atmaca, bekledikleri 10 saatin sonunda duruma müdahale etmek zorunda kaldıklarını söyledi: "Vicdanımız rahat değildi. Yetkili doktoru aradık. Başka hastaneye gitmek istediğimizi söyledik. Torunumu alarak Trabzon Doğum ve Çocuk Bakımevi'ne götürdük. Burada kuvöze alınan bebeğimiz yaklaşık yedi saat sonra öldü. Mermer üstü yerine sıcak kuvözde ölmesi içimizi bir nebze olsun rahatlattı."
'Bir yol gösteren olsaydı'
Böyle bir olayla ilk kez karşılaştıklarını, hastane yetkililerinin de kendilerini uyarmadığını iddia eden babaanne Emine Atmaca çaresiz: "Diyecek bir şey bulamıyorum. Birilerinin ihmali varsa onları Allah'a havale ediyorum."
Babası Fatih Atmaca'ysa "Kuvöze konsaydı yaşar mıydı" diye düşünüp vicdan azabı çektiğini anlattı. Atmaca "Bir yol gösterenimiz olsaydı belki de çocuğumu yaşatabilirdik. Bu tür doğup da yaşayan bebekler var. Gereken mercilerde hakkımızı arayacağız" dedi.'Aile kararsızdı'
Vakfıkebir Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Erdoğan, hastanelerinde üç kuvözün bulunduğunu, ancak gerek görmedikleri için bebeğin kuvöze konulmadığını söyledi. Bebeğin yaşamayacağını kendilerine söylenmesi üzerine ailenin bebeği eve götürmek için yola çıktığını, daha sonra kararsızlık yaşayarak bebeği tekrar servise getirdiklerini savunan Başhekim Erdoğan şöyle konuştu:
"Bu olayda aile kararsız davrandı. Bebeğin ölü doğdu denilerek kendilerine verilmesi söz konusu değil. Bebeğin yaşamayacağı kendilerine söylendi. Alıp gittiler. Çocuk doktorumuz konuyla ilgili aileye söylenmesi gerekenleri söyledi. Müdahale yapılmayacağı için kuvöze konulmadı. Ama aile daha sonra bebeği alarak Trabzon'a götürdü." Başhekim, dünyada 22 haftalık olarak doğup da yaşayan tek bir örnek olduğunu, onun da beş aylıkken öldüğünü söyledi.


'Kuvöz şart'
Devlet Hastanesi, bebeği ailenin alıp gittiğini söyledi ama İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, yaşama şansı olmasa bile bu tür bebeklerin mutlaka kuvöze konulması gerektiğini hatırlattı: "Tüm organları gelişmemiş, 'immatür' denilen bebekler, her ne kadar yaşamla bağdaşır durumları olmasa da yaşam belirtileri veriyorlarsa, yani soluk alıp verdikleri sürece tıbbi müdahale yapılır, kuvöze konulurlar. Damar yolları açılır. Gerekirse solunum desteği verilir. Ancak bu bebeklerin yaşama şansları çok azdır, yaşasalar dahi organları gelişemediği için zihinsel ve fiziksel engelleri mutlaka olacaktır."