Öldürdüğü polise 'Yol ver' diye mesaj çekmiş

Gazi Üniversitesi'nde sol görüşlü bir öğrenciyi yaraladıktan bir hafta sonra kendisini yakalamaya giden Başkomiser Erkan Ataman'ı silahla öldüren Tolunay Çiçek'in, önceden tanıştığı başkomisere...

ANKARA - Gazi Üniversitesi'nde sol görüşlü bir öğrenciyi yaraladıktan bir hafta sonra kendisini yakalamaya giden Başkomiser Erkan Ataman'ı silahla öldüren Tolunay Çiçek'in, önceden tanıştığı başkomisere, "Bana birkaç gün yol ver" ifadesini içeren bir cep mesajı gönderdiği ortaya çıktı. Emniyet, "Tanımıyordum, hasmım sandım, ateş ettim" diye savunma yapan sanıkları yalancı çıkarmak için mesajı mahkemeye delil olarak sundu.
Alperen Ocakları'na yakın olduğu belirtilen Tolunay Çiçek, geçen kasımda Gazi Üniversitesi'nde sol görüşlü gruba saldırmış ve dördüncü sınıf öğrencisi Aslan Oktay'ı ayağından yaralamıştı. Çiçek, 7 Kasım'da bulunduğu kahvehanede kendisini yakalamaya gelen polis ekibinin şefi Ataman'ı silahla vurarak öldürmüştü. Çiçek, ardından tutuklanmış ve hakkında dava açılmıştı.
Daha önceden tanışıyorlardı
Çiçek'in silahla öldürdüğü başkomiser tarafından daha önce de gözaltına alındığı bilgisi basına yansımıştı. Çiçek'in yargılanmasına dün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Dava dosyasına giren çok ilginç bir belgeyi mahkeme başkanı açıkladı; Çiçek cep telefonundan, Ataman'ın cep telefonuna, 4 Kasım 2006'da (cinayetten üç gün önce) saat 01.23'te mesaj gönderdi. Mesajda, "Vücudumda 19 tane yara var. Şükür karşıdan hiç vurulmadım, adam olduğum için. Bu gece Ankara'da bir tane tezgâhçı gezdirirsem terbiyesizim. 10 numara delikanlıyım. Birkaç gün yol ver. Saygılar" ifadesi vardı.
Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre; Ataman, katiliyle Keçiören'den tanışıyordu. Bir kişiyi yaralayan Çiçek'i yakalayan Ataman, onla diyalog kurmuştu. Ataman, Çiçek'in arandığını öğrenince, "Ben tanıyorum, telefonu da var. Arar ikna ederim" diye işi istedi.