Öldüren ilaca rekor tazminat

ABD'li Merck ilaç firması, ürettiği Vioxx adlı ağrı kesici bir kişinin kalpten ölümüne yol açtığı için 253 milyon dolar tazminata mahkûm oldu. Türkiye'de de yaygın olarak kullanılan ilaç, iddialar üzerine 1 Ekim 2004'te piyasadan toplatılmıştı.

TEKSAS - İlaç üreticisi Merck şirketi, Vioxx adlı ağrı kesici ilacın ölüme yol açtığı gerekçesiyle bir ABD mahkemesince 253 milyon dolar (yaklaşık 350 milyon YTL) tazminat cezasına mahkûm edildi.
Karar, dört yıl önce Vioxx aldıktan sonra kalp krizinden ölen 59 yaşındaki Robert Ernst'in eşi Carol Ernst'in açtığı davada verildi. Teksas eyaletinin tazminatlara getirdiği sınırlamalardan dolayı ödenmesi öngörülen rakamın 2 milyon doların altına ineceği tahmin ediliyor.
Jüri, süpermarket yöneticisi ve maratoncu olan Robert Ernst'e yapılan otopsi sonucunda çıkan, 'kalp krizine Vioxx'un yol açtığı' görüşüne dayanarak, şirketi ağır ihmalden suçlu buldu. Ernst'in ölmeden önce sekiz ay süreyle Vioxx kullandığı, ancak ilacın prospektüsünde kalp krizi tehlikesine karşı uyarı yer almadığı belirtildi. Jüri, Merck'i ilacın tehlikelerini bildiği, ancak bunu halktan gizlediği sonucuna vardı.
Davaların birikmesi üzerine şirket, Vioxx'un uzun süreli kullanımı durumunda kalp krizine veya beyin kanamasına yol açma riskinin iki katına çıkabileceğini kabul ederek, ilacı geçen eylülde piyasadan çekmişti. İlaç kullanıcıları üzerinde yapılan araştırmalar, romatizmal ağrılarını dindirmek için ilacı alan hastalardan bazılarının epilepsi olduklarını ve görme sorunu yaşadıklarını da gösteriyor. Vioxx, en popüler ağrı kesiciler arasındaydı. Şirketin Vioxx yüzünden ABD'de 4 bini aşkın davayla karşılaşması bekleniyor. İlacı 80 ülkede 20 milyondan fazla hasta kullanıyordu. ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), Vioxx'un piyasaya çıktığı 1999 yılından itibaren 27 bin 785 kalp krizi ve buna bağlı ölümlere neden olmuş olabileceğini açıkladı.
Bakanlık ilgilenmemiş
İlacın satışı Türkiye'de de 1 Ekim 2004'te durdurulmuştu. Türkiye'de Vioxx'la ilgili daha önce tartışmalar olmuştu. 2002'de Sağlık Bakanlığı ilaç Ruhsatlandırma Komisyonu, Vioxx için yapılan uyarıya karşın ilacın toplatılmasına gerek olmadığına karar vermişti. İlacın toplatılma kararı alındığında Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı Cankat Tolunay, daha önce yetkilileri ve Sağlık Bakanlığı'nı defalarca uyardıklarını ancak bir yanıt alamadıklarını açıklamıştı. İlacın Türkiye'deki kullanıcılara etkileri konusunda Sağlık Bakanlığı ya da üniversiteler tarafından yapılmış bir araştırma bulunmuyor. (bbc, Reuters, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7552657552650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.